Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Polskie Centrum w Playa del Carmen
 • Zapraszamy do świata Majów!
  Zapraszamy do świata Majów!

  Zapraszamy na Jukatan pełen miasta ukrytych w dżungli i zabytków pozostawionych przez tajemniczą cywilizację Indian Maya.

  Readmore
 • Zapraszamy na Karaiby!
  Zapraszamy na Karaiby!

  Zapraszamy na Karaiby, skrawek raju na Ziemi pełen słońca, białych plaż z krystalicznie czystym turkusowym morzem i tropikalną dżunglą pełną egzotycznych mieszkańców.

  Readmore
 • Zapraszamy do Meksyku!
  Zapraszamy do Meksyku!

  Zapraszamy do Meksyku; niezwykłego, pełnego tajemnic i zagadek. Miejsca gdzie przeszłość zderza się z teraźniejszością..

  Readmore
 • Zapraszamy na ziemie Azteków
  Zapraszamy na ziemie Azteków

  Zapraszamy na wycieczki fakultatywne do centralnego Meksyku, na ziemie Azteków pełną zabytków i niezwykłości.

  Readmore

Jesteś teraz:

Bacalar - laguna siedmiu kolorów

 

bacalarpano

Lokalizacja:

40 km na północ od Chetumal

Powierzchnia:

55 km długości, 2 km szerokości

Położenie geograficzne (współrzędne):

Między 8° 40' 37" N, i 88° 23' 43" W.

Data utworzenia:

miasto Salamanca de Bacalar 1545 r.

 

Status

Zaledwie 20 minut samochodem od Chetumal znajduje się Laguna Bacalar, którą Majowie nazywali Halal – miejscem pośród trzcin. Zwana jest również Laguną Siedmiu Kolorów lub Niebieską Laguną, ponieważ możemy odróżnić aż siedem różnych odcieni niebieskiej wody. Laguna Bacalar jest jednym z nielicznych, ale najpiękniejszych jezior meksykańskich Karaibów. Jezioro ma 55 km długości i tylko 2 km szerokości w najszerszym miejscu.

 

krata bacalar

 

 

To właśnie tutaj znajduje się Cenota Azul, która jest najgłębszą cenotą na Jukatanie o głębokości 200 metrów. Cały rejon laguny porośnięty jest roślinnością tropikalną i drzewami owocowymi tworząc wrażenie ekologicznego i pięknego ogrodu. Można tu ponurkować w jaskiniach, popływać kajakiem kanałami pośród dżungli, poobserwować ptaki lub łowić ryby zrelaksować się w spa lub udać na zwiedzanie miast Majów. Miejsce to wciąż tchnie spokojem i ciszą. Niewielu turystów tu dociera, choć powoli zaczyna się to zmieniać. Obecnie ten rejon znajduje się na liście najlepszych miejsc do inwestowania w Meksyku. Warto więc odkryć uroki i piękno tego miejsca, zanim zrobią, to rzesze turystów z całego świata.  

 

Mapa Laguna Bacalar, Quintana Roo

 


 

 

Rezerwat Biosfery Calakmul

 

Lokalizacja:

Około 97 km na wschód od miasta Escárcega w stanie Campeche, w południowej części półwyspu Jukatan na północ od granicy z Gwatemalą.

Powierzchnia:

721,957 hektarów.

 

kratacalac 03

 

Status:

Rezerwat Biosfery Calakmul powstał w 1989 roku i jest jednym z największych rezerwatów w Meksyku. Pokrywa 14% powierzchni stanu Campeche. W obrębie rezerwatu znajdują się wysokie, wiecznie zielone lasy tropikalne oraz niskie, liściaste lasy tropikalne, lasy okresowo zalewane przez wodę znane lokalnie "Akalche”, sezonowe oczka wodne i sawanny. Większość rezerwatu składa się z lasu tropikalnego, dziewiczego w swej formie. Występuje tu 86 różnych gatunków ssaków, ponad 350 gatunków ptaków, a także liczna roślinność endemiczna i tropikalna. U uwagi na rozmiar rezerwatu występuje tu dżungla niska charakterystyczna dla Jukatanu aż po dżunglę wysoką i las deszczowy z wysokimi drzewami jak ceiba, czy mahoń. W obrębie Calakmul leżą również ruiny cywilizacji Majów o tej samej nazwie. Jak dotąd zlokalizowano ponad 6259 struktur i 180 stel. Strefa Calakmul w 2002 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

kratacalac 01

 

Mieszkańcy Rezerwatu:

Calakmul jest miejscem występowania od 5 do 6 różnych dużych kotów, między innymi Jaguara, Pumy, Ocelota, Margaja i Jaguarundi. A także małp czepiatek, wyjców, aguti, ostronosów, indyków pawich, tukanów i zielonych papug. 25% z 350 gatunków ptaków znajdujących się w rezerwacie są gatunkami migracyjnymi, 70% wszystkich gatunków ptaków uznanych na Jukatanie za zagrożone znajduje się właśnie w Calakmul. Chodzi m.in. o takie gatunki jak Sęp królewski, Czarnostrząb, Wojownik Ozdobny, Czubacz Zmienny, papuga Piona Białoczelna, czarna i biała Sowa, Tukan Tęczodzioby, Dzięcioł Jasnogłowy. A także gatunki migracyjne ptaków jak Drozdek Rudy, czy Oreothlypis peregrina

 

kratacalac 02

 

Inne:

W Calakmul znajduje się najwyższa piramida na półwyspie jukatańskim o wysokości blisko 55 metrów. Wspinaczka na nią jest nadal możliwa a ze szczytu, przy dobrej widoczności można zobaczyć ruiny innego miasta Majów El Mirador leżące w Gwatemali, oddalone o około 30 km. Archeolodzy znaleźli tu także grób króla, liczącego niegdyś ponad 50 tys mieszkańców miasta. Pazur Wielkiego Jaguara został pochowany w krypcie. Ciało zawinięto (ale nie zabalsamowano) w liście palmy, wapno i bogatą odzież oraz biżuterię, w krypcie obok znaleziono ciało kobiety ozdobionej piękną biżuterią i wytwornym odzieniem oraz dziecka. Nie udało się, jak na razie wyjaśnić kim była tajemnicza kobieta i dziecko. Obecnie ciała znajdują się w muzeum archeologicznym w mieście Campeche. Zarówno rezerwat, jak i miasto Majów Calakmul leży w znacznej odległości od głównych szlaków turystycznych w nieco odludnych rejonach. Spacerując po mieście przez cały dzień można spotkać jedynie małpy lub inne zwierzęta. Warto pokusić się na dalszą wyprawę i zobaczyć rezerwat oraz strefę archeologiczną. Zarówno jedno, jak i drugie są usytuowane wśród niesamowitej przyrody, ciszy oraz spokoju.

 

Mapa Rezerwatu Biosfery Calakmul

 

 


 

Yum Balam - Pan Jaguar

Jest, to obszar chronionej przyrody ustanowiony w 1994 roku przez rząd Meksykański, ze względu na prośbę lokalnych społeczności. Największym zagrożeniem dla tego miejsca jest miasto Cancun, które niemal "opiera" się o granice rezerwatu. Co za tym idzie wzmożony ruch turystyczny, zanieczyszczenie środowiska i agresywna ekspansja wielkich korporacji hotelowych na piękne dziewicze Yum Balam stają się bezpośrednim zagrożeniem dla lokalnej fauny i flory.

 

kratayum 1

 

Yum Balam w języku Majów oznacza "Pan Jaguar", rezerwat  rozciąga się na 154,000 ha i obejmuje zarówno obszar słynnej laguny mangrowej Conil, jak i również wyspę Holbox. Krystalicznie czyste wody obfitują w  delfiny i rekiny wielorybie, a  duże obszary mokradeł i lasów tropikalnych bogatych w faunę i florę zamieszkuje, między innymi  pięć gatunków dzikich kotów: Jaguar, Puma , Ocelot, Margay (mały ocelot) i Yaguarundi (zwany kotem dżunglowym). Wszystkie wymienione gatunki należą do zagrożonych wyginięciem. Yum Balam w 2001 uruchomił program edukacyjny dla ludzi zamieszkujących rezerwat zachęcając do zgłaszania na specjalny numer telefonu rezerwatu obecności kotów w sąsiedztwie ich domostw. Technicy rezerwatu zjawiają się chwytają zwierze i zabierają je do innego obszaru położonego daleko od siedzib ludzkich. Przyczynia się to do ochrony gatunków zagrożonych oraz pozwala na zrównoważony rozwój społeczności lokalnych.

Położenie Rezerwatu Yum Balam

 

 


 

Bacalar laguna siedmiu kolorów

 

Zaledwie 20 minut samochodem od Chetumal znajduje się Laguna Bacalar, którą Majowie nazywali Halal – miejscem pośród trzcin. Zwana jest również Laguną Siedmiu Kolorów lub Niebieską Laguną ponieważ możemy odróżnić aż siedem różnych odcieni niebieskiej wody. Laguna Bacalar jest jednym z nielicznych ale najpiękniejszych jezior meksykańskich Karaibów. Jezioro ma 55 km długości i tylko 2 km szerokości w najszerszym miejscu. To właśnie tutaj znajduje się Cenota Azul, która jest najgłębszą cenotą na Jukatanie o głębokości 200 metrów. Cały rejon laguny porośnięty jest roślinnością tropikalną i drzewami owocowymi tworząc wrażenie ekologicznego i pięknego ogrodu. Można tu ponurkować w jaskiniach, popływać kajakiem kanałami pośród dżungli, poobserwować ptaki lub łowić ryby zrelaksować się w spa lub udać na zwiedzanie miast Majów. Miejsce to wciąż tchnie spokojem i ciszą. Niewielu turystów tu dociera choć powoli zaczyna się to zmieniać. Obecnie ten rejon znajduje się na liście najlepszych miejsc do inwestowania w Meksyku. Warto więc odkryć uroki i piękno tego miejsca zanim zrobią to rzesze turystów z całego świata.  

Rezerwat Biosfery Sian Ka'an

 

Lokalizacja:

Około 150 km na południe od Cancun

Powierzchnia:

528 000 hektarów.

 

Status:

Z inicjatywy władz meksykańskich w 1986 roku zostaje utworzony Rezerwat Biosfery Sian Ka'an. Nazwa pochodzi z języka Majów i oznacza "Tam, gdzie rodzi się niebo". W 1989 roku rezerwat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W obrębie rezerwatu znajdują się lasy tropikalne, namorzyny, bagna, laguny w tym m.in. czarna laguna oraz cenoty. Dużą część Sian Ka'an stanowi wybrzeże morskie z barierową rafą koralową. W granicach rezerwatu znajdują się również 23 strefy archeologiczne cywilizacji Majów w tym m.in. Muyil. A także około 1200 różnych gatunków roślinności, 339 gatunków ptaków, 103 gatunki ssaków, 52 gatunki ryb. Łącznie na lądzie żyje około 550 różnych gatunków stworzeń oraz 843 gatunków bezkręgowców wodnych.

 

 kratasian 3

 

Lasy mangrowe:

Lasy namorzynowe zajmują istotną rolę w Sian Ka'an. Są jednocześnie jednym z najbardziej produktywnych ekosystemów na Ziemi. Lasy mangrowe są wysoce efektywnym przetwornikiem światła słonecznego w materiał organiczny, będący pożywieniem dla bezkręgowców, a te z kolei stanowią pożywienie ryb, ptaków i ssaków. Namorzyny są bardzo odporne na słoną wodę, a co za tym idzie mogą się rozwijać tam, gdzie inne rośliny nie mają szans. Nie potrzebują również wielkiego natlenienia gleby, by móc istnieć.

 

 kratasian 1

 

Mieszkańcy Rezerwatu:

Sian Ka'an jest miejscem występowania aż 5 różnych gatunków z rodziny kotowatych Jaguara, Pumy, Ocelota, Margaja i Jaguarundi. A także małp Czepiatek, Manatów, Delfinów, Tapirów, Wyjców, Chwytaczy, Jeleni Wirginijskich, Mazamy Rudej, Pekari Białobrodego, Paki, Hirary oraz Mrówkojadów. Można również spotkać Kormorany, Fregaty, Rybołowy, Warzęcha Różową, Flaminga Różowego, Żabira Amerykańskiego. Pływając łódką można dostrzec ogromne żółwie morskie, których aż 4 różne gatunki mają w rezerwacie swoje miejsca lęgowe, a także dwa różne gatunki krokodyli. Na płyciznach można dostrzec ślimaki morskie i rozgwiazdy oraz ławice różnych gatunków ryb.

 

 kratasian 2

 

Inne:

Sian Ka'an jest popularnym miejscem na wypraw Jeep Safari. Na końcu trasy po dotarciu do nadmorskiej wioski Punta Alen należy przesiąść się na łódki i udać w podróż morzem na laguny, zatoczki w poszukiwaniu mieszkańców rezerwatu.

 

Mapa Rezerwat Biosfery Sian Ka'an:

 

 

 


 

 

 

 

Park Narodowy Quintana Roo

 

Lokalizacja:

Gmina Tulum

Powierzchnia:

664,32 ha

Położenie geograficzne (współrzędne):

Między 20 11 '18 " i  20 14" 37 "

Data utworzenia:

23 kwietnia 1981.

 

Status

O tym, że w obszarze Tulum, w stanie Quintana Roo, przyroda jest wyjątkowo piękna, a wewnątrz lasów, lagun i morza dom znalazły różne regionalne gatunki fauny i flory, nikogo, kto odwiedził, to miejsce przekowywać nie trzeba. W obrębie wymienionego obszaru istnieją również, słodkowodne, podziemne zbiorniki wodne zwane przez miejscowych Cenote; mające bezpośredni związek z kulturą, religią  i tradycyjnymi ceremoniami Indian Maya od stuleci zamieszkującymi owe ziemie. Te czynniki sprawiły, że rząd chcąc chronić te obszary z pomocą Regionalnego Zarządu Federalnego powolał do życia Parque Nacional de Quintana Roo. 

 

quintanaroo

 

Plan ogólny zagospodarowania tego miejsca obejmuje wyznaczanie punktów, w których turyści i miejscowi mogą wypoczywać i cieszyć się pięknem miejscowej natury, a równocześnie wyznaczać obszary, w których ruch turystyczny jest zabroniony tak, by nie naruszyć delikatnego ekosystemu. Również wszelkie prace archeologiczne i wykopaliskowe wymagają wielu pozwoleń i zaświadczeń o zasadności ich prowadzenia. Ruiny dawnego portu Majów - Tulum, znajdują się na terenie parku narodowego i są nie tylko jedną z największych atrakcji Jukatanu, ale również całego Meksyku.

 

Mapa Parque Nacional Quintana Roo

 


 

 

Eco Toury!

Sian kaan

Rezerwat Biosfery Sian Ka'an

Ruiny miast Majów w scenerii dzikiej przyrody.

Czytaj więcej...

Rio Lagartos

Rezerwat Biosfery Rio Lagartos

Miejsce krokodyli i pieknego ptactwa w zasięgu ręki.

Czytaj więcej... 

Celestun

Rezerwat Biosfery Celestun

Różowe Flamingi i namorzynowe lasy.

Czytaj więcej...

Nurkowanie i Snurkowanie

nurmorze

Nurkowanie Ocean

Zapraszamy do nurkowania w Morzu Karaibskim

Czytaj więcej...

nurcenote

Nurkowanie Cenoty

Podziemny, wodny świat Yucatanu z MezoMaya Travel.

Czytaj wiecej...

nursnorkel

Ultimate Snoorkel

Zwiedzaj i podziwiaj z nami rafę koralową i cenoty

Czytaj więcej...

Objazdówki i Pielgrzymki

objazd1

Łowcy Smaków 15 dni

Kulinarna wędrówka przez Meksyk z pikantną salsą w rytmie salsy.

Czytaj więcej...

objazd3

Pielgrzymki Po Meksyku

Zapraszamy do podróży i modlitwy.

Czytaj więcej... 

objazd2

Wycieczki Objazdowe

Oferta wycieczek objazdowych po Meksyku

Czytaj więcej...

redtube

hd porn

bokep

indo bokep

daily hd porn

porno pornici xxx video