Wyspa Cozumel w języku Maja oznacza Wyspę Jaskółek. Jest, to trzecia pod względem wielkości wyspa Meksyku a zajmuje powierzchnię 647,33 km2, od lądu stałego dzieli ją około 20 km. Stolicą Cozumel jest San Miquel, którą zamieszkuje ponad 77 tysięcy osób. Pierwsi mieszkańcy osiedlili się tu już w 300 roku naszej ery. Obecnie Cozumel, to najpopularniejsza mekka miłośników nurkowania oraz przystanek rejsowych ogromnych statków wycieczkowych pływających po Karaibach.
Niegdyś wyspa była domem dla około 10 tysięcy Majów (choć znaleziono na wyspie artefakty kultury olmeckiej) i ważnym centrum pielgrzymkowym bogini księżyca i płodności Ixchel, do której udawały się po błogosławieństwo głównie kobiety pragnące mieć dzieci. Przed konkwistą na Cozumelu znajdowało się ponad 32 budowle. Obecnie największe ruiny - San Gervasio znajdują się w centrum wyspy. Największa świątynia znajdowała się w pobliżu dzisiejsze stolicy San Miguel, ale została zrównana z ziemią w czasie II Wojny Światowej. Niektóre źródła podają, że w trakcie budowy lotniska na potrzeby wojska inne zaprzeczają takiej wersji wydarzeń. Faktem pozostaje, iż największa świątynia już nie istnieje. Podobnie jak kult bogini Ixchel. A zaczęło się wraz z przybyciem najpierw Juana de Grijalva w 1518, a rok później Cortésa, dla którego Cozumel był przystankiem w drodze do Veracruz i Tenochtitlan. Oprócz wizerunków Matki Boskiej Hiszpanie przywieźli również ospę, która zdziesiątkowała populację Majów. Z 10 tys mieszkańców przeżyło jedynie 358 osób. Z biegiem wieków wyspa nękana atakami piratów wyludniła się, a mieszkańcy przenieśli się na stały ląd. Swój renesans zaczęła przeżywać w XIX wieku stając się schronieniem dla uciekinierów od tzw. Wojny Kast na Jukatanie. Wtedy, to założono obecną stolicę San Miguel de Cozumel i od 1849 roku jest ona uznawana przez rząd meksykański. Ciekawostką jest fakt, że w 1861 roku ówczesny prezydent amerykański Abraham Lincoln wyraził chęć zakupienia Wyspy Cozumel, aby przesiedlić na nią wyzwolonych niewolników. Ostatecznie prezydent Benito Juarez odmówił, a byłych niewolników przesiedlono na wyspę Vache w pobliżu Haiti.
Sława wyspy jako miejsca idealnego do nurkowania zawdzięcza najpierw filmowi Rene Cardona pod tytułem Un Mundo Nuevo oraz Jacque Cousteau. Od lat 60' XX wieku co roku na wyspę ściągają rzesze nurków, by w krystalicznie czystych wodach, gdzie widoczność dochodzi do kilkudziesięciu metrów podziwiać podwodny świat i drugą co do wielkości rafę koralową na świecie. Obecnie wyspa stała się również miejscem, które chętnie wybierają młode pary, by wstąpić w związek małżeński lub spędzić miesiąc miodowy. Cozumel ma około 48 km długości i 16 km szerokości, dlatego wyspę można objechać w jeden dzień wypożyczając skuter, baggi lub starego garbusa. Plaże kuszą białym pisakiem a morze turkusem. Nie ma na nich tłoku i ścisku. Swoje miejsca lęgowe mają tu żółwie a spacerując brzegiem morza można się natknąć na ogromne okazy przepięknych muszli (niestety nie wolno ich wywozić z Meksyku). Dla miłośników wędkowania istnieje możliwość wykupienia rejsu, na którym będą mogli upolować wielką rybę. Można także spróbować para-silingu i unosić się na spadochronie ponad wodą, kitesurfingu, a także zanurzyć się na głębokość 30 metrów w łodzi podwodnej lub skorzystać z oferty delfinarium i popływać z tymi niesamowitymi ssakami. Na wyspie funkcjonują liczne hotele i ponad 300 restauracji oferujących różnorodne kuchnie. Spacerując po mieście naszą uwagę na pewno przyciągnie ogromna liczba sklepów m.in. ze złotem i diamentami, które oferują sprzedaż bezcłową. Wchodząc do takiego sklepu z zamiarem zakupu proszę dobrze zwrócić uwagę, czy ceny naprawdę są aż tak atrakcyjne. Wielu amerykanów na statkach wycieczkowych jest informowanych, że statek taki a taki wynegocjował dobre stawki w takim a takim sklepie jubilerskim i, że warto kupić właśnie tam. Nie koniecznie jest to prawdą. Lepiej się upewnić i porównać ceny, zanim wydamy kilkanaście tysięcy złotych za diamentowy pierścionek. Jeśli chodzi o biżuterię, która faktycznie jest wytwarzana na Cozumelu, to jest nią czarny koral pochodzący z głębinowych połowów wokół wyspy. Warto kupować w tych punktach, które przy sprzedaży wystawiają certyfikat. Jeśli ktoś obawia się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich nie ma takiej potrzeby. Cozumel, to bezpieczne miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Niektórzy z nich zauroczeni tym miejscem wracają rok rocznie. Prom na wyspę odpływa z przystani w Playa del Carmen, która znajduje się u szczytu Piątek Alei. Cena za bilet w jedną stronę, to koszt rzędu 155 pesos od osoby. Najwcześniejszy prom odpływa o 7 rano, a powrotny najpóźniejszy o 21.
Interaktywna mapa Isla Cozumel
Wybierz się na wirtualną wycieczkę po Wyspie Jaskółek. Użyj suwaka po lewej stronie mapy, by przybliżyć widok następnie "przeciągnij" żółtego ludzika na którąś z ulic, by przejść na tzw. Street view. Używaj białych strzałek lub "kliknięć" i "przeciągnięć myszy", by wirtualnie spacerować po Isla Cozumel.
Rezerwat Biosfery Rio Lagartos
Miejsce krokodyli i pieknego ptactwa w zasięgu ręki.
Łowcy Smaków 15 dni
Kulinarna wędrówka przez Meksyk z pikantną salsą w rytmie salsy.