Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Polskie Centrum w Playa del Carmen
 • Zapraszamy do świata Majów!
  Zapraszamy do świata Majów!

  Zapraszamy na Jukatan pełen miasta ukrytych w dżungli i zabytków pozostawionych przez tajemniczą cywilizację Indian Maya.

  Readmore
 • Zapraszamy na Karaiby!
  Zapraszamy na Karaiby!

  Zapraszamy na Karaiby, skrawek raju na Ziemi pełen słońca, białych plaż z krystalicznie czystym turkusowym morzem i tropikalną dżunglą pełną egzotycznych mieszkańców.

  Readmore
 • Zapraszamy do Meksyku!
  Zapraszamy do Meksyku!

  Zapraszamy do Meksyku; niezwykłego, pełnego tajemnic i zagadek. Miejsca gdzie przeszłość zderza się z teraźniejszością..

  Readmore
 • Zapraszamy na ziemie Azteków
  Zapraszamy na ziemie Azteków

  Zapraszamy na wycieczki fakultatywne do centralnego Meksyku, na ziemie Azteków pełną zabytków i niezwykłości.

  Readmore

Jesteś teraz:

Książki z Meksyku... i o Meksyku

 

Autor: Karol Fuentes

Tytuł : Stary Gringo

 stary-gringo

 

Bezkresne, nękane słoneczną spiekotą i plagą wojny domowej połacie Meksyku... Oddziały kawalerii dowodzonej przez Pancho Villę, roznoszące po całym kraju zarzewie rewolucji... Sceneria doskonale znana miłośnikom prozy iberoamerykańskiej, stanowiąca tym razem tło, na którym wybitny twórca meksykański, Carlos Fuentes, przedstawia losy swego północnoamerykańskiego kolegi po piórze, Ambrose'a Bierce'a, uzupełniając dane historyczne tworami własnej inwencji. Bierce - jako bohater powieści - przybył do Meksyku po to, by zginąć śmiercią, jaka przystoi mężczyźnie, i zakończyć swój żywot w godny sposób. Ale może uczynił to również i z innych powodów?


 

Autor: Karol Fuentes

Tytuł : Kryształowa Granica

  krysztalowa granica

"Kryształowa granica" to głos Carlosa Fuentesa w sprawie sytuacji na granicy między USA i Meksykiem. Centralną postacią jego" powieści w dziewięciu opowiadaniach". Kryształowa granica, książka z roku 1995, to powieść w dziewięciu opowiadaniach. Osią kompozycyjną utworu są związki wszechwładnego meksykańskiego oligarchy, Leonardo Barroso, człowiek o silnych i nie do końca jasnych powiązaniach ze Stanami Zjednoczonymi, z bohaterami poszczególnych historii, którzy z rozmaitych względów pozostają w zasięgu jego wpływów. Kolejne epizody, uzupełniając o nowe elementy portret głównego bohatera, opowiadają zarazem o splataniu się, niejednokrotnie burzliwym, losów ludzi mieszkających po obu stronach północnej granicy Meksyku oraz ukazują kulturowe, społeczne i ekonomiczne kontrasty między sąsiadującymi krajami. Kryształowa granica to również książka o wymiarze uniwersalnym: zbiór groteskowych opowieści o ludzkich dramatach i błazeństwach.


 

Autor: Karol Fuentes

Tytuł : Historia Rodzinna

  historia rodzinna
Upiory w 1980 roku w centrum Paryża? Okazuje się, że spośród rozlicznych niespodzianek współczesnego świata zagrozić nam może i taka. Kto jest kim w tej tajemniczej, intrygującej książce? Jakaś nieuchwytna, wędrująca poprzez stulecia i kontynenty tożsamość spaja Branly'ego, obu małych Herediów, wreszcie Heredię-Francuza oraz parę jeszcze innych osób. Ich dziwacznie splatane życiorysy i sylwetki psychiczne dają asumpt Carlosowi Fuentesowi do zajęcia się znów - podobnie jak w "Aurze", "Urodzinach", "Terra Nostra" - problemem transmigracji tożsamości jednostkowej i zbiorowej. Dlatego też w tej "gotyckiej" powieści o upiorach, w której meksykański pisarz okazał się raz jeszcze nie byle jakim mistrzem w kreowaniu atmosfery niesamowitości, dominuje pytanie: Co to znaczy być Latynosem? Fuentes, sam przecież Latynos, odpowiada bezlitośnie ustami jednego ze swoich bohaterów: Latynos to człowiek, który "przemienia w melodramat wszystko, czego się tknie", ponieważ "tragedia jest dlań owocem zakazanym, więc nawet to, co go najbardziej boli, mieści się w rubryce cyrkowych nieszczęść". Tym słowom i sobie na przekór, oscylując pomiędzy lirycznym i egzystencjonalnym zadumaniem a pełnym ironii i sarkazmu dystansem, autor odsłania przed czytelnikiem coraz bardziej złożone uwarunkowania i nawarstwienia składające się na portret Latynosa
Autor: Karol Fuentes

Tytuł : Wszystkie szczęśliwe rodziny

  wszystkie-szczesliwe-rodziny-
Wszyscy pełnimy w rodzinie jakąś rolę i nie zawsze umiemy dobrze się z niej wywiązać... Opowiadając o matkach i córkach, synach i ojcach, mężach i żonach, Fuentes podsumowuje wszystko to, co nurtuje go od półwiecza. Od skomplikowanych relacji międzyludzkich z miłością na czele, przez skutki odcinania się od własnych korzeni i hipokryzję społeczeństwa, po kondycję ojczystego Meksyku. Matka pisze list do mordercy córki. Prezydent radzący sobie z państwem, nie jest w stanie okiełznać syna lekkoducha. Pan domu ma romans z brzydką kuzynką efektownej żony. Kabotyńskiemu gwiazdorowi filmowemu rodzi się syn potworek... Wyrazista, przewrotna anegdota, wnikliwa psychologia i bezcenne refleksje natury ogólniejszej idą tu w parze z kunsztowną formą, w każdym opowiadaniu inną...
Autor: Sergio Pitol i inni

Tytuł : W zaczarowanym zwierciadle

  w zaczarowanym zw

 

"W zaczarowanym zwierciadle" - wybór opowiadań fantastycznych Ameryki Łacińskiej, który proponujemy Czytelnikom - jest właśnie przykładem tak szerokiego potraktowania pojęcia fantastyki. W opowiadaniach wybitnych mistrzów pióra, jak: G. García Márquez, J.L. Borges, R. Dario, A. Bioy Casares, N. Piñon, J.J. Arreola, S. Elizondo, i autorów mniej znanych splatają się wszystkie gatunki fantastyki, od niesamowitych historii "z dreszczykiem", legend i baśni ludowych po opowiadania pisane jakby dla intelektualnej zabawy czy filozoficznej zadumy nad sensem życia, przeznaczeniem, miejscem człowieka w czasie i przestrzeni.


Autor: Laura Esquivel

Tytuł : Przepiórki w płatkach róży

  przpiorki

 

 

Historia niezwykle trudnej miłości Tity i Pedra miłości, która musiała czekać na spełnienie aż dwadzieścia lat. Losy dwojga młodych wplecione są w sugestywny obraz życia meksykańskiej rodziny o konserwatywnych, niemal feudalnych tradycjach. Autorka przewrotnie kształtuje banalny schemat małżeńskiego trójkąta, przyprawia swą powieść odrobiną fantastyki i indiańskich wierzeń oraz szczyptą humoru i garścią oryginalnych przepisów kuchni meksykańskiej.


 Autor: Juan Rulfo

Tytuł : Pedro Paramo

  pedro paramo

 

Juan Preciado, spełniając prośbę umierającej matki, przybywa do miasteczka Comala, aby poznać swego ojca, Pedro Páramo. Zastaje martwe miasteczko, porzucone przez mieszkańców. Historię ojca poznaje dopiero po jego śmierci. Pedro Páramo - kacyk, feudalny pan, który rządził w Comali biczem i gwałtem, narzucał swą wolę sztyletem i szubienicą, a żadna z kobiet nie mogła czuć się bezpieczna w jego towarzystwie. Historia gwałtownika jest jednocześnie historią całego miasteczka, przez które przetoczyła się krwawa rewolucja. Dramatem kobiet i mężczyzn, zaplątanych w sidła śmierci i sytuacje, których korzenie tkwią w naturze i dziejach Meksyku.


Autor: Mariano Azuela

Tytuł : Gniew

  gniew
Powieść ta przedstawia wycinek pierwszego okresu rewolucji w całej jej dramatycznej wieloznaczności. Niezaprzeczalną i największą wartością książki jest właśnie obiektywizm w ujęciu tego skomplikowanego i obszernego tematu. Autor bowiem, który zyskał sobie miano dokumentalisty rewolucji, nie fałszuje prawdy o przywódcach i prostych żołnierzach. Bohaterowie powieści – naprędce niemal zorganizowany oddział górala Demetria, który po paru udanych akcjach zostaje mianowany generałem, mniej lub bardziej przygodni żołnierze, prostytutki i wieśniaczki, które przyłączają się po drodze – to krzywdzony i pozbawiony praw naród, zwykli ludzie, z jednej strony bohaterscy i prawi, z drugiej narażeni na szereg pokus – takich jak żądza władzy, prestiżu i chciwość, którym uległo tylu wyżej od nich stojących rodaków. Jeśli zaś dochodziło do drastycznych i nierzadko okrutnych incydentów, wynikało to głównie z ciemnoty i prymitywizmu, na jakie skazało tych ludzi najniższe miejsce w hierarchii społecznej. Jest to więc epopeja sponiewieranego narodu podnoszącego się z ucisku i nędzy, aby walczyć o swoje prawa i lepszą przyszłość.
 Autor: Elena Poniatowska

Tytuł : Do sępów pójdę

  do sepow pojde

 

 

Jezusa Palancares przypomina ową roślinę wyrosłą na twardej i kamienistej glebie meksykańskiej, zjeżoną kolcami i kryjącą w sobie życiodajne soki: wrażliwość, potrzebę czułości, samoistną poezję. Trzeba było ogromnej cierpliwości i dociekliwości Eleny Poniatowskiej, żeby przedrzeć się przez kolce i przełamać niedostępną skorupę. Trzeba było również intuicji pisarskiej, aby w niepozornej praczce, naburmuszonej i opryskliwej, rozpoznać bohaterkę swojej powieści.


 Autor: Elena Poniatowska

Tytuł : Kochany Diego, całuje cię Quiela

  kochany diego
Ta niewielka rozmiarami książeczka Eleny Poniatowskiej (...) stanowi zbiór fikcyjnych listów Angeliny Pietrowny Biełowej, emigrantki rosyjskiej, malarki, do Diega Rivery, wielkiego meksykańskiego twórcy muralizmu. Angelina i Diego przeżyli ze sobą w Paryżu dziesięć trudnych i pięknych lat. Ale szara powojenna Europa odpychała Riverę. Pociągały perspektywy przemian w porewolucyjnym Meksyku, z radością przyjął więc zaproszenie ministra oświaty José Vasconcelosa i w czerwcu 1921 roku powrócił do ojczyzny. Biełowa została sama w głodującym Paryżu. Listami pełnymi wspomnień i czułości usiłuje podtrzymać miłość Diega. Jednakże jedyną odpowiedzią pozostają przekazy pieniężne. Z korespondencji wyłaniają się dwa przeciwstawne portrety: łagodnej, delikatnej, wyrozumiałej Angeliny żywiołowego, egoistycznego, »rozsadzanego« przez wielki talent i energię Diega. Równocześnie stanowi ona jakby »dokument« pracy twórczej, życia dla sztuki pełnego wyrzeczeń, tym trudniejszego, że podejmuje je osamotniona kobieta.
Autor: Zofia Jeżewska

Tytuł : W królestwie pierzastego węża - z podróży po Meksyku

  w krolestwie pierzastego
O Meksyku zanim stał się celem turystów. "Wchodzimy wreszcie do jakiejś chaty, a raczej szopy, w której na ubitym z gliny klepisku siedzi stara, podobna do czarownicy Indianka i coś dłubie przy glinianych, nie wypalonych jeszcze skorupach..."

 

 


 

Autor: Jean Claude Carriere

Tytuł : Alfabet zakochanego w Meksyku

  alfabet zakoch

Są trzy Meksyki. Jest ten sprzed konkwisty, wspaniały i brutalny, którego symbolem jest mityczny stwór, Quetzalcoatl, pierzasty wąż. Jest Meksyk hiszpański i katolicki, który przetrwał trzy stulecia. Ten przyjął za swój symbol Najświętszą Panienkę z Guadalupe, litościwą, wszędzie widoczną oficjalną patronkę kraju. jest Meksyk nowoczesny, który wyłonił się najpierw z wojen o niepodległość, a później ze słynnej rewolucji. Jego symbolem jest Zapata, chłopski bohater, człowiek sprawiedliwy,którego rozstrzelano. To trzy powody, by kochać Meksyk. Zrodzony z jedynego w dziejach spotkania dwóch kontynentów, jest łagodny i gwałtowny, uśmiechnięty i zamaskowany, antyczny i awangardowy. Jest krainą sprzeczności, światem zmąconym, zmieszanym, z którego zrodzi się może nowy wiek. 

 


 

Autor: Susana Osario - Mrożek

Tytuł : Meksyk od kuchni. Książka nie kucharska.

  meksyk od kuchni

W tej książce opowiadamy o gastronomii meksykańskiej w wymiarze historycznym. O tym, jakie są specyficzne cechy kuchni meksykańskiej. O geografii Meksyku i jego rdzennych surowcach. O tym, jak żyli mieszkańcy wielkich metropolii prehiszpańskich i jaki wpływ miała konkwista hiszpańska na ich kuchnię. Trudno sobie wyobrazić kuchnię europejską bez pomidorów, czekolady i wanilii, albo kuchni arabskiej i wschodniej bez chili i orzeszków ziemnych. Kukurydza, fasola, dynia, awokado, pinia, guajawa i indyk, wszystkie pochodzenia meksykańskiego,są spożywane na całym świecie. Nieprawdą jest, jakoby nie była to książka kucharska, gdyż kilkanaście przepisów w niej znajdziemy (choćby na Pijane kurczaki), natomiast zamiarem autorki nie było uporczywe kolekcjonowanie przepisów. Za to możemy naczytać się do woli o ludożerstwie obrzędowym i sposobach przyrządzania ofiar, które wpierw myto, dzielono na kawałki i dopiero gotowano, ale za to nieodzownie z kukurydzą! Pozycja bogato ilustrowana, nie tylko dla zagorzałych wielbicieli "chilijskich" (morderczych) wrażeń podniebienia.


 

Autor: Sabina Berman

Tytuł : Dziewczyna, która pływała z delfinami

  dziewczyna ktora pl

Karen zawsze była inna. Kiedy ciotka odnalazła ją w pustym domu, dziewczynka nie potrafiła mówić, czytać, pisać ani przebywać wśród ludzi. Nie wiedziała, co znaczy smutek, radość czy miłość. Miała za to niemal fotograficzną pamięć i niezwykle oryginalne spojrzenie na świat. Dobrze czuła się tylko, nurkując w głębiach oceanu, wśród ryb i delfinów. Żeby żyć wśród ludzi, musiała się nauczyć najtrudniejszego - wyrażania najprostszych emocji. Niezwykle uzdolniona, o ponadprzeciętnej inteligencji Karen nie jest według innych zdolna do miłości. Ale czym innym kieruje się dziewczyna, która zrobi wszystko, by skrócić cierpienia zabijanych zwierząt? Jej nowatorskie metody zmieniły świat i nie wszyscy potrafią to zaakceptować. Lecz Karen nie interesuje to, co myślą o niej inni. Karen wie, co jest ważne. Dziewczyna, która pływała z delfinami to wspaniała podróż w głąb ludzkiego umysłu, pokazująca, jak wiele zależy od punktu widzenia i wrażliwości każdego z nas, a zarazem jak mało mamy wpływu na to, co dzieje się w naszym życiu. Sabina Berman stworzyła meksykańską wersję Forresta Gumpa w kobiecym wydaniu. Zamiast pudełka czekoladek jest puszka tuńczyka z napisem „bezpieczne dla delfinów” i „wolne od stresu”.


 

Autor: Dawid Rosenbaum

Tytuł : Zapachy Miasta

  zapachy miast

 

 

Jak pachną najpiękniejsze zakątki świata? Jak pachną ulice Paryża po deszczu? A szaszłyk z ananasem czy kawa z bajglem na 5-th Avenue? „Zapachy miast” Dawida Rosenbauma to podróż przez najpiękniejsze zakątki świata poprzez zmysł węchu. Autor odwiedza Tajlandię, USA, Meksyk czy Francję, ale zamiast szukać zabytków, oddaje się smakowitym potrawom i zmysłowym przyjemnościom. Teksty zebrane w cyklu wyróżniane były za niezwykłą nastrojowość, pogodne i pełne ciepła postrzeganie świata oraz umiejętność łączenia wspomnień z pozornie nieistotnymi detalami chwili obecnej. To książka dla wszystkich poszukujących nowego spojrzenia na zjawisko podróżowania. 


 

Autor: Ed Vulliamy

Tytuł : Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy

  ameksyka wojna

Ameksyka to wstrząsająca historia niesłychanego terroru rozgrywającego się na granicy amerykańsko-meksykańskiej – "w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych jak i Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich" – w czasie, gdy wojna narkotykowa osiąga tam największe nasilenie. W 2009 roku, po wielu latach pracy korespondenta na granicy, Ed Vulliamy odbył podróż wzdłuż granicy, od wybrzeża Pacyfiku po Zatokę Meksykańską, od Tijuana do Matamoros, podróż przez kalejdoskopowy krajobraz korupcji i wszechobecnej wojny domowej, a zarazem piękna, radości i żywotności. Opisuje, w jaki sposób działają gangi narkotykowe, przemyt ludzi, broni oraz narkotyków przez granicę; ucieczkę klasy średniej z Meksyku i amerykańską kulturę celebrytów, która podsyca przemoc; wzajemne powiązania gospodarki narkotykowej i gospodarki fabryk typu Maquiladora; bezlitosne, systematyczne morderstwa kobiet w Ciudad Juarez. Bohaterzy, łotrzy i ofiary – odważni i samotni policjanci, księża, kobiety i dziennikarze walczący z przemocą; gangi i wynajmowani przez nie mordercy na zlecenie; nieżywi i złamani – wszystko to ożywa w tej wyjątkowej książce. Amexica zabiera nas w świat wykraczający poza dzisiejsze nagłówki w gazetach. To portret ulicy, portret miejsca i ludzi w czasie wojny, jak i samej wojny. "Autor pisze lirycznie, a uwodzicielski rytm jego zdań rażąco kontrastuje z upodleniem ludzkości występującym na niemal każdej stronie… Narracja ma cechy świeżości, ponieważ Vulliamy tak wiele czerpie z własnych wędrówek… Dobitnie napisana relacja wywołująca koszmary nocne"."Kirkus Reviews"


 

Autor: Hugh Thomson

Tytuł : Tequila Oil czyli jak się zgubić w Meksyku

  tequila oil

Rok 1979. Hugh Thomson, osiemnastoletni amator przygód, leci do Meksyku. Jest z dala od domu, ma mnóstwo czasu, ale niewiele gotówki. Od poznanego w samolocie towarzysza podróży dowiaduje się, że można sporo zarobić, jeśli kupione w Stanach auto przewiecie się przez granicę i sprzeda na czarnym rynku w Ameryce Centralnej. Hugh decyduje się wyruszyć w wielką, epicką – i mocno zakrapianą – podróż. Używanym oldsmobilem 98 przemierza kraj od wyżyn stanu Chihuahua aż po dżunglę półwyspu Jukatan, zdając się na łaskę Meksykanów spotykanych po drodze (choćby z racji licznych stłuczek), aż w końcu dociera do slumsów Belize City, gdzie dopełnia się los podróżnika i jego samochodu. Trzydzieści lat później powraca – starszy, ale niewiele mądrzejszy – aby dokończyć przerwaną eskapadę. "Wspaniała opowieść o odurzającej podróży po prowincjonalnym Meksyku – kraju, gdzie z równym prawdopodobieństwem napotkać można piramidy, wulkany, komary, jak i skorumpowanych przedstawicieli władz". "BBC Top Gear Magazine" "Thomson zręcznie prowadzi nas od jednego niespodziewanego spotkania do drugiego, opisując je w sposób dowcipny, inteligentny i pełen nonszalanckiego uroku, dzięki któremu aż chce się ruszyć w drogę – a przy okazji poznać Amerykę Centralną". Kathleen Wyatt, "The Times""Piękna książka, celna i przenikliwa, ale też bezwstydnie osobista. Nostalgiczna, zabawna, skłaniająca do refleksji, przepełniona prawdziwie romantycznym duchem".Martin Fletcher,"Independent""Meksyk u Thomsona jest krajem piękna, humoru i wolności, ale też przyczajonych kuszących niebezpieczeństw"."Wanderlust".


 

Autor: Octawio Paz

Tytuł : Labirynt samotności

  octavio paz

 

 

 

 

 

Cykl esejów, w których autor poddaje błyskotliwej wiwisekcji szereg postaw, mitów, cech i kompleksów współczesnych Meksykanów.


 

Autor: Jerzy R. Suchocki

Tytuł : Na szlaku koki

  na szlaku koki

 

 

 

 

 

Świetna reporterska relacja po Ameryce Południowej z kokainą w tle. Kokaina jest tłem dla autora, ale wątkiem przewodnim dla ludzi, których spotyka. Świetna rzecz.


 

Autor: Bolesław Mrówczyński

Tytuł : Cień Montezumy

  cien

 

 

 

 

Autor przedstawia walki wyzwoleńcze w Meksyku pod wodzą Juareza i udział w nich polskich powstańców-tułaczy, którzy wyemigrowali do Meksyku po upadku powstania w 1863r. Do walorów powieści należy przede wszystkim autentyczność faktów historycznych, ciekawie ujęte sylwetki bohaterów.


 

Autor: Jean-Marie Gustave Le Clézio
Tytuł : Meksykański sen albo przerwana myśl indiańskiej Ameryki
 meksykanski sen
Autor: Laura Esquivel
Tytuł : Z szybkością pragnienia
 z szybkoscia pragnienia
Autor: Oscar Lewis
Tytuł : Dzieci Sancheza. Autobiografia rodziny meksykańskiej
 dzieci sancheza
Autor: Diego de Landa
Tytuł : Świat Apocalypto
 swiat apocalypto
Autor: Maciej Kuczyński
Tytuł : Czeluść. Reportaż z wyprawy do jaskiń południowego Meksyku.
 czelusc
Autor: Gustavo Sainz
Tytuł : Koleżka Wilk
 kolezka wilk
Autor: Olgierd Budrewicz
Tytuł : Świat dozwolony do lat 18
 swiat dozwolony
Share Button

Eco Toury!

Sian kaan

Rezerwat Biosfery Sian Ka'an

Ruiny miast Majów w scenerii dzikiej przyrody.

Czytaj więcej...

Rio Lagartos

Rezerwat Biosfery Rio Lagartos

Miejsce krokodyli i pieknego ptactwa w zasięgu ręki.

Czytaj więcej... 

Celestun

Rezerwat Biosfery Celestun

Różowe Flamingi i namorzynowe lasy.

Czytaj więcej...

Nurkowanie i Snurkowanie

nurmorze

Nurkowanie Ocean

Zapraszamy do nurkowania w Morzu Karaibskim

Czytaj więcej...

nurcenote

Nurkowanie Cenoty

Podziemny, wodny świat Yucatanu z MezoMaya Travel.

Czytaj wiecej...

nursnorkel

Ultimate Snoorkel

Zwiedzaj i podziwiaj z nami rafę koralową i cenoty

Czytaj więcej...

Objazdówki i Pielgrzymki

objazd1

Łowcy Smaków 15 dni

Kulinarna wędrówka przez Meksyk z pikantną salsą w rytmie salsy.

Czytaj więcej...

objazd3

Pielgrzymki Po Meksyku

Zapraszamy do podróży i modlitwy.

Czytaj więcej... 

objazd2

Wycieczki Objazdowe

Oferta wycieczek objazdowych po Meksyku

Czytaj więcej...

redtube

hd porn

bokep

indo bokep

daily hd porn

porno pornici xxx video