Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Polskie Centrum w Playa del Carmen
  • Zapraszamy do świata Majów!
    Zapraszamy do świata Majów!

    Zapraszamy na Jukatan pełen miasta ukrytych w dżungli i zabytków pozostawionych przez tajemniczą cywilizację Indian Maya.

    Readmore
  • Zapraszamy na Karaiby!
    Zapraszamy na Karaiby!

    Zapraszamy na Karaiby, skrawek raju na Ziemi pełen słońca, białych plaż z krystalicznie czystym turkusowym morzem i tropikalną dżunglą pełną egzotycznych mieszkańców.

    Readmore
  • Zapraszamy do Meksyku!
    Zapraszamy do Meksyku!

    Zapraszamy do Meksyku; niezwykłego, pełnego tajemnic i zagadek. Miejsca gdzie przeszłość zderza się z teraźniejszością..

    Readmore
  • Zapraszamy na ziemie Azteków
    Zapraszamy na ziemie Azteków

    Zapraszamy na wycieczki fakultatywne do centralnego Meksyku, na ziemie Azteków pełną zabytków i niezwykłości.

    Readmore

Jesteś teraz:

Co warto kupić w Meksyku ?

 i l shoping

 

Co warto kupić w Meksyku? Często słyszymy to pytanie od naszych gości przyjeżdżających do Meksyku. Odpowiedzi na to pytanie jest dokładnie tyle, ilu zadających to pytanie. Każdy ma swój gust i swoje „widzi mi się”, jeśli chodzi o pamiątki i przywożenie ich z wakacji. Jedni przywożą rzeczy funkcjonalne inni nazywane w slangu turystycznym „durnostojki” lub „kurzołapki” inni jeszcze nie przywożą absolutnie nic. Kto ma racje? Mają ją wszyscy, ponieważ każdy wypoczywa i wydaje swoje pieniądze, tak jak chce i, na co chce. Jeśli chodzi o pamiątki przywożone z Meksyku, to sytuacja jest o tyle ciekawa, że ciężko tu kupić tzw. chińszczyznę i powiedzenie: „gdziekolwiek nie pojedziesz i tak pamiątkę przywozisz z Chin” w tym przypadku bezapelacyjnie traci swój sens. Indianie, to bardzo zręczni, zdolni i pracowici ludzie, którzy wykonują najczęściej maski, ozdoby, biżuterię, czy hamaki sami. Inną sprawą jest niski pozom płac w Meksyku, który sprawia, że jakikolwiek eksport pamiątek z punktu widzenia ekonomii nie miałby sensu.

 

 

Jeśli chodzi o rzeczy nie będące pamiątkami z definicji, to z całą pewnością w Meksyku nie opłaca się kupować:

- elektronika, video, tv, dvd itd.  - problem z napięciem 110 V i wysoka cena.

- filmy, płyty DVD, Blu-Ray itd. - większość nie będzie działała w polskich odtwarzaczach (inna strefa)

- komputery, laptopy, tablety - średnio nieco droższe niż w Polsce

- karty SD, pamięci USD itd - średnio nieco droższe niż w Polsce

- aparaty fotograficzne - średnio dużo droższe niż w Polsce

 

 

Jeśli chodzi o rzeczy nie będące pamiątkami z definicji to w Meksyku opłaca się kupić:

- ubrania i buty markowych producentów Adidas, Mustang, Puma, AND1 i inne.

- zegarki markowe EDOX, Festina, Citizen -  udało nam się wyłapać kilka modeli tańszych nawet o 40%

- płyty CD z miejscową muzyką

- biżuteria: srebro i złoto. Tańsze niż w Europie, szczególnie poza kurortami turystycznymi i w strefach bezcłowych np. na wyspie Cozumel, czy Mujeres.

- telefony - wydają się być nieco tańsze niż w Polsce. Należy kupować tylko nowe aparaty.

- perfumy. Zwykle nieco tańsze niż w Europie, około 5 do 20%, szczególnie po za kurortami turystycznymi i w strefach bezcłowych np. na wyspie Cozumel, czy  Mujeres.

- nieruchomości. W porównaniu do Europy dużo taniej. Nowy dom już od 100 tyś. złotych

- stare samochody. Podobnie jak w USA można znaleźć piękne oldtimery za przysłowiowe grosze. Szczególnie marki ford, chevrolet i dodge.

 

 

Oto przykładowa lista rzeczy, które naszym zdaniem, warte są kupienia w Meksyku i przywiezienia jako pamiątka do Europy.

 

 

pam1

 

Hamak - jego ojczyzną nie jest Meksyk, choć popularność w tym rejonie zdobył dzięki hiszpańskim żołnierzom, a dokładniej marynarzom, którzy w XVI w. licznie przybywali na Nowe Ziemie. Podobno najlepsze hamaki na świecie produkowane są w Meksyku na Jukatanie, gdzie można znaleźć wiele ich odmian, od najprostszej dostępnej już za około 17 USD, aż do bardzo wymyślnych i pięknych hamaków wykonanych z bawełny, kosztujących około 100 USD. Waga hamaka pojedynczego, to około 1,4 kg, hamak podwójny waży około 1,9 kg. Naszym zdaniem ze względu na urodę, łatwość montażu, względnie niską cenę hamaków jest to rzecz, którą zdecydowanie warto zakupić w Meksyku.

 

pam2

 

Kalendarz Azteków - Aztecki Kamień Słońca, którego kopie wykonane w różnym materiale zakupić można na terenie całego Meksyku, jest nie tylko spuścizną po Aztekach, ale kulturowym dziedzictwem całej ludzkości. Oryginał znajduje się w Muzeum Antropologii w Mieście Meksyk ma kształt walca o średnicy ok. 3,6 m., grubości 1,22 m. i wadze 24 ton, został odkopany 17 grudnia 1790 roku w Meksyku. Ten skalny monolit, symbol potęgi i wiedzy Mezoameryki, do dziś jest nie do końca odkrytą zagadką. Kopi kamienia wykonane są w wielu materiałach: srebrze, kamieniu, drewnie, glinie oraz w... ościach. Huesos - oznacza ości i rzeczywiście kalendarze odlane są z mieszanki zmielonych ości i gipsu. Cena i waga kalendarzy zależy od materiału z jakiego są wykonane oraz od jego rozmiaru. Ładny kalendarz wykonany z Huesos o średnicy 25 cm można kupić za około 12 - 15 USD. Waży około 1,2 kg.

 

pam3 Kalendarz Majów - słynny kalendarz Majów, który rzekomo przepowiedział koniec świata na 21 grudnia 2012 w Chichen Itza, Jukatańskiej astronomicznej stolicy Indian Maya, można nabyć już od 5 USD. Podobnie jak w przypadku Kalendarza Azteków jego cena zależy od materiału z jakiego został wykonany oraz od jego rozmiaru. Kalendarz, mimo pesymistycznych interpretacji, nigdy nie przepowiadał końca świata, a jedynie koniec cyklu. Związane jest to z postrzeganiem czasu przez Indian jako powtarzających się, zamkniętych cykli. Kalendarz Majów, to znakomita pamiątka z Jukatanu.
pam4  

Srebro - a dokładnie wyroby ze srebra. Meksyk ma blisko tysiącletnią tradycje w wydobyciu i obróbce srebra. To właśnie ten cenny kruszec, a nie złoto, jak często mylnie słyszy się, był największym skarbem Azteków. Pierwszym, europejskim właścicielem kopalni srebra na Nowych Ziemiach, był nie, kto inny jak sam Cortez. Mnogość srebra sprawiła, że do Meksyku zaczęły napływać setki tysięcy Hiszpanów marzących o szybkim bogactwie, a Indianie masowo wykorzystywani byli w kopalniach. Dziś wszędzie możemy zakupić piękne wyroby ze srebra. Od biżuterii aż po przedmioty codziennego użytku. Ceny są bardzo różne i często zależą od stopnia skomplikowania wyrobu i projeku wzoru, a nie od wagi, czy próby. Porównywanie cen między Polską, a Meksykiem nie ma sensu, ponieważ nie kupujemy srebra na sztaby a płacimy za czyjąś pracę i pomysł. Większość srebra sprzedawana w Meksyku pochodzi z Taxco lub okolic - światowej stolicy srebra. Kupując srebro warto robić to w sklepach, gdzie dostaniemy paragon. Większość srebra oferowana na bazarach i kramach z pamiątkami ma bardzo niską próbę i sporą domieszkę cyny, są to, jednak często przepiękne, misterne wyroby.

 

pam5

 

Sombrero ozdobne - większość ludzi nie mającej styczności z Meksykiem kojarzy sombrero jako nakrycie głowy muzyków mariachi lub nakrycie głowy Speedy Gonzalesa meksykańskiej myszy rodem z bajki Disney'a. W rzeczywistości historia i funkcja tego kapelusza jest dużo bardziej złożona i użyteczna. Faktem jest jednak, że kapelusz stal się popularny dzięki meksykańskim muzykom, którzy dobrali go sobie do pięknych i eleganckich strojów. Jeśli strój był elegancki to i kapelusz musiał być odświętny i tak powstała wersja sombrero folklorystyczna, pięknie wyszywana i kolorowa. Pełno wymiarowe sombrero ozdobne możemy kupić już od 17 USD. Sombrero przewozimy w samolocie na głowie :).

 

pam6  

Sombrero tradycyjne - różni się od ozdobnego przede wszystkim materiałem, z którego zostało wykonane. W przypadku sombrero tradycyjnego jest to słoma lub plecione liście palmy. Czubek tradycyjnego sombrero jest zawsze szpiczasty a jego rondo ogromne. Wynika to z pierwotnego przeznaczenia tych kapeluszy, które miały chronić ramiona, szyje, twarz campesinos - czyli meksykańskich rolników. Sombre - to po hiszpańsku „cień”. Sombrero, więc w dosłownym tłumaczeniu to „cieniero”. Dziś kapelusze te można kupić wykończone taśmą w tradycyjnych kolorach Meksyku, co nie wątpliwie dodaje, im uroku. Przewozi się je bardzo łatwo zwinięte w rulon a możne je już kupić od 10 USD.

 

pam15  

Kapelusze Panama - te legendarne nakrycie głowy, najwyższej jakości, produkuje się w Meksyku, a dokładniej na Jukatanie. Procederem tym zajmują się czasem całe wioski i małe miasteczka. Pomyśleć, by można, że to ludzie zdecydowali się na produkcję kapeluszy, ale w tym przypadku sprawa wygląda, inaczej... to kapelusze wybrały ludzi. Produkcja Panam, bowiem uzależniona jest od pewnego rodzaju delikatnej palmy, która rośnie tylko w kilku miejscach i właśnie okoliczni mieszkańcy maja to szczęście, że mogą ją pozyskiwać i wytwarzać z niej najlepsze kapelusze na świecie. Jest wiele sposobów na to, by odróżnić oryginalny kapelusz od podróby, które nawiasem mówiąc czasem są również bardzo wysokiej jakości. Pierwszy test polega na totalnym zgnieceniu kapelusza, który po rozprostowaniu nie powinien mieć żadnych śladów. Oryginalna panama często kosztuje nawet 200 USD te mniej oryginalne, można już kupić za 60 USD.

 

pam7  

Mezcal - to tradycyjny alkohol meksykański wyrabiany z agawy, który słynie z larwy pewnej ćmy, zatapianej na dnie w butelce. Powszechnie i mylnie uważa się, że w Meksyku można kupić tequile z robakiem i rzeczywiście wychodząc tej famie naprzeciw, przedsiębiorczy producenci zaczęli zatapiać w tym alkoholu robaki, skorpiony, trawę owoce itp. Prawda jest, jednak taka, że w meksykańskiej tradycji, jedynym alkoholem z robalem jest Mezcal, którego sprzedaż niemal w całej europie jest zakazana. Sprzedaż jest zabroniona, ale przywozić można i warto, bo w odróżnieniu od tequili, którą kupimy w każdym sklepie w Polsce, Mezcal jest nie osiągalny. Butelka dobrego Mezcalu 0,5 l. kosztuje około 17 USD.

 

pam8  

Obsydian - jest kamieniem wulkanicznym, którego wiele rodzajów i odcieni spotkamy na świecie. Najpiękniejsze okazy jakie znaleziono pochodzą z Meksyku, gdzie często lawa wpadała bezpośrednio do morza i następstwem tego było powstawanie naturalnego szkła, zwanego właśnie obsydianem. Cała potęga Meksyku na przełomie I i V wieku opierała się na narzędziach i wyrobach z tego materiału, wliczając obsydianowe noże, które otwierały dostęp kapłanom do serc w klatkach piersiowych nieszczęśników. Dziś wyroby z obsydianu mimo swojej dość znacznej wagi są najchętniej kupowanymi pamiątkami. Szczególnie z odmiany, która nazywa się: Obsydian Iryzujący i mieni się czernią i piękną głęboką zielenią w zależności od konta padania światła. Wyroby z obsydianu są stosunkowo drogie, przykładowo za figurkę 15 cm wysoką zapłacimy około 25 USD.

 

pam9  

Turkus, malachit, onyks - to kamienie wydobywane na terenie Meksyku o niezwykłej urodzie i sporej wartości. Piękno tych kamieni doceniały już dawne cywilizacje, tworząc z nich zmyślne wyroby i wplatając je w biżuterie. Szczególnym uznaniem u Majów cieszył się turkus i lapis-lazuli, z którego wyrabiano ozdoby, a nawet małe kamienie naklejane były na specjalnie do tego wypiłowane zęby. Dziś można kupić piękne wyroby jubilerskie, które najczęściej łączą srebro z wyżej wspomnianymi kamieniami i odwołują się swoją symboliką do dawnych wierzeń i tradycji indiańskich. Oto przykładowe ceny: szachy z malachitu 30 x 30 cm - 30 USD. Popielniczka lub figurka z onyksu około 15 USD. Naszyjnik - kolia inkrustowany masą perłową z turkusami, wykonany ze srebra ok. 300 USD.

 

pam10  

Ceramika - niemal w całym Meksyku można nabyć ręcznie malowaną, wypalana w tradycyjnych piecach ceramikę. są to zwykle talerze, półmiski, kubki, patery i dzbany. Zwykle malowidła, którymi pokrywa się powierzchnie są bardzo kolorowe i prezentują motywy związane z życiem meksykańskich wieśniaków. Szczególną intensywnością barw charakteryzują się wzory przedstawiające targowiska pełne kolorowych warzyw i owoców. Dawniej nie polecano tych wyrobów ze względu na pogląd, iż farba użyta do ich wyrobu zawierała ołów. Dziś każdy szanujący się wytwórca pokazuje certyfikat ekologicznych barwników. Ceny zależą od wielkości wyrobu i stopnia skomplikowania wzoru. Zamieszczony na fotografii dzbanek wysoki na ok. 30 cm kosztuje 20 USD.

 

pam11  

Przyprawy - mimo iż istnieje zakaz wywożenia żywności z Meksyku, celnicy zwykle przymykają oko na przyprawy. Bogactwo smaków i odmian przypraw jest ogromne, połączone, jednak wspólnym mianownikiem, a mianowicie większość z nich jest mniej lub bardziej pikantna. Najlepiej kupować je w szklanych opakowaniach w marketach lub innych ogólno- spożywczych sklepach. Oczywiście, można tez zakupić przyprawy w formie pamiątek w pięknych wiklinowych koszykach, pakowane po trzy lub cztery, oznaczone kolorowymi etykietami po wielokrotnie wyższych cenach. Polecamy następujące salsy: Habanera 2 USD, Tabasco 4 USD, Jalapenio Chiles 2 USD, Valentina 3 USD. Oraz salsy habanero z dodatkiem owoców, miodu i wielu innych składników.

 

pam12  

Wyroby z Chiapas - Chiapas, to jeden z najbiedniejszych rolniczych stanów Meksyku. Zlokalizowany przy południowej granicy Meksyku z Gwatemalą, ciągle jeszcze hołduje dawnym zwyczajom i wierzeniom. Majowie zamieszkujący tą górzystą część kraju, wciąż kultywują produkcję zabawek, ozdób i przedmiotów codziennego użytku zgodną z tradycją i stylem tego regionu. Do najciekawszych produktów należą, Huipile - tradycyjne bluzki i sukienki z kolorowo haftowanymi ręcznie wzorami - Ceny od ok 10 USD. Torby, saszetki, pokrowce na okulary, czy telefony wyszywane ręcznie - ceny od 2 USD. Kilimy, szale, poncza tkane ręcznie, przedstawiające często motywy roślinne i zwierzęce oraz sceny z życie mieszkańców meksykańskich wsi - ceny od ok. 15 USD.

 

pam13  

Biżuteria Huicholi - Indianie Huichol są jedną z najciekawszych grup etnicznych w całym Meksyku. Zasłynęli głównie za sprawą swojej religii, która nieco odstaje od wierzeń mezoamerykańskich oraz za sprawą halucynogennego peyote, który zabiera na bardzo dalekie wędrówki bez opuszczania pokoju. Indianie ci również słyną z produkcji pięknej, misternej biżuterii, która składa się z tysięcy drobniutkich koralików. Ozdoby te, bardzo często zobaczyć można na szyjach szamanów z całego świata, którzy wszelkiego rodzaju wisiory i naszyjniki uważają za magiczne. Mało, kto wie jednak, że Huichole z owych koralików tworzą również piękne obrazy, które kupić można w sklepach z pamiątkami na terenie całego Meksyku. Ceny wyrobów zaczynają się już od 5 USD.

 

pam14  

Maski - za nimi od tysięcy lat chowali się kapłani i szamani indiańscy. Pełne symboliki dobrej i złej, dawnych bogów i magicznych symboli. W całym Meksyku można znaleźć ich tysiące, wykonane w najróżniejszych materiałach. Od tandetnych odlewów gipsowych, pomalowanych niedbale sprejami aż po maski wykonane w srebrze, inkrustowane masą perłową i wysadzane drogimi kamieniami. Najwięcej, jednak masek, można kupić, wykonanych w drewnie, na których dobór wystruganych symboli, takich jak kukurydza, wąż, czy bóg deszczu jest dziś komponowany tylko pod kątem estetyki i urody i niewiele ma wspólnego z szamańskimi maskami sprzed lat. Najbardziej trwałe i urodziwe są maski wyrzeźbione prze Indian w drzewie cedrowym, które w nienaruszonym stanie powinny przetrwać 1000 lat. Cena takiej maski średniej wielkości (ok. 30 cm), to 40 USD.

 

pam16  

Alebrijes - to zabawki produkowane przez mieszkańców stanu Oaxaca, jednego z najbardziej charakterystycznych i indiańskich stanów w Meksyku. Zabawki wykonane są z drewna i najczęściej przedstawiają różnego rodzaju zwierzęta pomalowane naturalnymi barwnikami w dziesiątki kolorów. Często pancerniki, żyrafy, mrówkojady i inne zwierzaki przedstawiane są z charakterystycznie przerysowanymi kształtami np. ogromne oczy lub długie łapy. Często też Indianie rzeźbią smoki i kreatury rodem z baśni. Technika kolorowania Alebrijes polega na nanoszeniu drobnych centków, plamek piórkiem, które finalnie tworzą mozaikę bajkowych kolorów. Zabawki te mają zwolenników na całym świecie i kolekcjonowane są przez wiele osób. Choć produkowane są w stanie Oaxaca, to można kupić je w całym Meksyku - również na Riviera Maya. Małe postacie można nabyć już za 5 USD, cena tych największych może wynosić nawet 1000 USD.

 

 


 

Share Button

Eco Toury!

Sian kaan

Rezerwat Biosfery Sian Ka'an

Ruiny miast Majów w scenerii dzikiej przyrody.

Czytaj więcej...

Rio Lagartos

Rezerwat Biosfery Rio Lagartos

Miejsce krokodyli i pieknego ptactwa w zasięgu ręki.

Czytaj więcej... 

Celestun

Rezerwat Biosfery Celestun

Różowe Flamingi i namorzynowe lasy.

Czytaj więcej...

Nurkowanie i Snurkowanie

nurmorze

Nurkowanie Ocean

Zapraszamy do nurkowania w Morzu Karaibskim

Czytaj więcej...

nurcenote

Nurkowanie Cenoty

Podziemny, wodny świat Yucatanu z MezoMaya Travel.

Czytaj wiecej...

nursnorkel

Ultimate Snoorkel

Zwiedzaj i podziwiaj z nami rafę koralową i cenoty

Czytaj więcej...

Objazdówki i Pielgrzymki

objazd1

Łowcy Smaków 15 dni

Kulinarna wędrówka przez Meksyk z pikantną salsą w rytmie salsy.

Czytaj więcej...

objazd3

Pielgrzymki Po Meksyku

Zapraszamy do podróży i modlitwy.

Czytaj więcej... 

objazd2

Wycieczki Objazdowe

Oferta wycieczek objazdowych po Meksyku

Czytaj więcej...

redtube

hd porn

bokep

indo bokep

daily hd porn

porno pornici xxx video