Valladolid (czyt. Wajadolid) to nieco senne kolonialne miasteczko położone w połowie drogi między Meridą a Cancun. Kolorowe budynki, parki z egzotyczną roślinnością i mieszkańcy ubrani w charakterystyczne majańskie stroje nadają Valladolid szczególnego uroku. Miasto zostało powołane do życia przez Francisco de Montejo zwanego el Sobrino w dniu 24 marca 1545 roku, a zbudowano je na zgliszczach majańskiego miasta Zaci. Podobnie jak w Meridzie majańskie budowle zostały rozebrane i posłużyły jako budulec do wzniesienia kolonialnych budynków w nowym mieście. W styczniu 1847 roku w Valladolid wybuchły zamieszki. Majańscy rebelianci zamordowali 80 białych osób, licznych wyrzucono z ich domów. Reakcją łańcuchową, która doprowadziła w efekcie do powstania Majów przeciw kolonizatorom było rozstrzelanie przez pluton egzekucyjny ogólnie szanowanego wśród lokalnej ludności Maja. Miasto wkrótce stało się areną intensywnych walk w czasie jukatańskiej Wojny Kast. Obecnie miasto liczy ponad 48 tys mieszkańców i jedyne walki jakie są toczone dotyczą pozyskania turysty i skłonienia go do zakupu pamiątek. Spacerując po głównym parku w mieście imieniem Francisco Cantona warto zwrócić szczególną uwagę na katedrę San Servacio. Kiedyś na miejscu obecnej katedry stał kościół, którego wznoszenie rozpoczęto 24 marca 1545 r. z inicjatywy Ojca Francisco Hernándeza z fasadą zwróconą na zachód zgodnie z jukatańską, kolonialną tradycją. W 1705 roku na rozkaz ówczesnego biskupa Don Pedro de los Reyes Rios kościół został zrównany z ziemią, a powodem miało być przekleństwo i profanacja jakiej dokonano wewnątrz w tzw. zabójstwie burmistrzów. Rok później rozpoczęto budowę obecnej katedry z fasadą zwróconą w kierunku północnym. Na wieży znajduje się jedyny w mieście publiczny zegar.
Valladolid, to wdzięczne miasto, w którym można spędzić cały dzień eksplorując historię, kulturę i kuchnię półwyspu Jukatan. Oprócz katedry San Servicio warto również zobaczyć były klasztor i klasztor-kościół San Bernardino de Siena zbudowany przez franciszkańskich misjonarzy między 1552 i 1560 rokiem. Kilka przecznic od głównego placu znajduje się cenota Zaci. Lokalni chłopcy na podobieństwo skoczków z Acapulco próbują swych sił skacząc do wody ze znacznych wysokości. W miejscowych restauracjach,, możemy spróbować lokalnych potraw jak kiełbaski Longaniza de Valladolid lub kurczaka escabeche. Te osoby, które chciałyby wrócić z Meksyku z pamiątką w postaci hamaka, a nie wybierają się do Meridy Valladolid ma do zaoferowania bardzo dobrej jakości i pięknie wykonane hamaki. Kilkanaście razy tańsze niż na Riviera Maya. W sierpniu 2012 roku Valladolid stało się częścią programu Magiczne Miasteczka, które są inicjatywą Meksykańskiej Izby Turystycznej mającej na celu zwrócenie uwagi na szczególne miejsca w kraju w oparciu o ich naturalne piękno, bogactwo kulturowe oraz historyczne znaczenie dla Meksyku.
Interakrtywna mapa Valladolid
Wybierz się na wirtualną wycieczkę po Valladolid. Użyj suwaka po lewej stronie mapy, by przybliżyć widok następnie "przeciągnij" żółtego ludzika na którąś z ulic, by przejść na tzw. Street view. Używaj białych strzałek lub "kliknięć" i "przeciągnięć myszy", by wirtualnie spacerować po kolonialnym Valladolid.
Rezerwat Biosfery Rio Lagartos
Miejsce krokodyli i pieknego ptactwa w zasięgu ręki.
Łowcy Smaków 15 dni
Kulinarna wędrówka przez Meksyk z pikantną salsą w rytmie salsy.