Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Polskie Centrum w Playa del Carmen
  • Zapraszamy do świata Majów!
    Zapraszamy do świata Majów!

    Zapraszamy na Jukatan pełen miasta ukrytych w dżungli i zabytków pozostawionych przez tajemniczą cywilizację Indian Maya.

    Readmore
  • Zapraszamy na Karaiby!
    Zapraszamy na Karaiby!

    Zapraszamy na Karaiby, skrawek raju na Ziemi pełen słońca, białych plaż z krystalicznie czystym turkusowym morzem i tropikalną dżunglą pełną egzotycznych mieszkańców.

    Readmore
  • Zapraszamy do Meksyku!
    Zapraszamy do Meksyku!

    Zapraszamy do Meksyku; niezwykłego, pełnego tajemnic i zagadek. Miejsca gdzie przeszłość zderza się z teraźniejszością..

    Readmore
  • Zapraszamy na ziemie Azteków
    Zapraszamy na ziemie Azteków

    Zapraszamy na wycieczki fakultatywne do centralnego Meksyku, na ziemie Azteków pełną zabytków i niezwykłości.

    Readmore

Jesteś teraz:

Zalecane szczepienia i higiena

animaatjes-dokter-08208

Podczas przekraczania granicy nie wymaga się przedstawienia zaświadczeń o szczepieniach przeciw chorobom zakaźnym.

Należy mieć, jednak świadomość, że Meksyk to kraj o wysokim zagrożeniu amebozą. Choroba objawia się długotrwałą biegunką. Turyści z Europy są również podatni na wirusowe i bakteryjne choroby układu pokarmowego z uwagi na inną florę bakteryjną. Ryzyko zachorowania zmniejsza przestrzeganie higieny, czyli m.in. unikanie picia wody z kranu. Z drugiej strony różne instytucje zalecają mycie owoców pod bieżącą wodą co niejako pozostaje w sprzeczności. Nie wszystkie regiony zagrożone są amebozą. Na Jukatanie można bez problemu używać wody z kranu do mycia zębów i owoców. 

Z doświadczenia wiemy jednak, że nie należy popadać w paranoję. Niektóre instytucje i przewodniki zalecają unikania kostek lodu. Proszę, jednak pamiętać, że wielkie hotele nie mogą sobie pozwolić na ryzyko zatrucia swoich gości, a co za tym idzie utraty reputacji. Kostki lodu w hotelach są, więc bezpieczne. Koszt zakupu 20l wody, to około 5usd i taką wodę pije się w domach w Meksyku. Chociaż Cancun jest jedynym miastem w Meksyku, gdzie woda z kranu jest zdatna do picia.

Kolejną sprawą jest jedzenie z ulicznych straganów i małych lokalnych restauracji. W ich przypadku zasada jest prosta należy wybrać tą, w której stołuje się dużo tubylców a omijać te puste. Jeśli, jednak coś pójdzie nie tak i zamach wirusów i bakterii na nasze zdrowie okaże się zwycięski warto wiedzieć, że w miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna, jednak szpitale mogą odmówić przyjęcia, jeśli nie są pewne, że chory jest w stanie pokryć koszty leczenia. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 300-500 pesos (30-50 USD), poza tym istnieją w większych miastach punkty medycznych konsultacji doraźnych, gdzie wizyta kosztuje od 5 do 10 USD. Wezwanie lekarza do hotelu "na ubezpieczenie", to już koszt około 250 do 500 USD, które po powrocie zwracane są przez ubezpieczalnie. Doba w szpitalu, w zależności od przyczyny hospitalizacji, kosztuje od 300 USD do 5000 USD, a rachunki szpitalne obejmują wszelkie zabiegi, badania analityczne, aparaturę oraz oddzielnie wysokie honoraria lekarzy. Dlatego warto mieć wykupione ubezpieczenie. Darmową pomoc doraźną w nagłych przypadkach uzyskać można w Meksykańskim Czerwonym Krzyżu.  Na koniec podajemy listę zalecanych szczepień udostępnioną przez Ambasadę Polski w Meksyku

Szczepienia zalecane:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

  • tężec + błonica

  • dur brzuszny

  • żółta gorączka

  • cholera

  • inne, według zaleceń lekarza, w rzadkich sytuacjach

My oraz wielu innych Polaków mieszkających od lat w Meksyku, często stołujemy się na ulicy, owoce i warzywa kupujemy na targu i nie wyobrażamy sobie drinka bez lodu - jak do tej pory mamy się świetnie! Mimo dość przerażających potencjalnych zagrożeń życzymy wszystkim bezpiecznej od wszelkich wirusów i bakterii podróży do tego niesamowitego kraju. 

Telefon i Internet

 

cellphones

 

Na pierwszy rzut oka telefonia w Meksyku wydaje się być skomplikowana i zawiła lecz, kiedy, przyjrzymy się temu z bliska i zagłębimy w temat okazuje się..., że jest jeszcze gorzej :). Wewnętrzny i zewnętrzny roaming, numery dostępowe do sieci komórkowych oraz kilku operatorów, ale pracujących dla jednej firmy to tylko niektóre zagadnienia warte wspomnienia i opisania. To wszystko, co udało nam sie ustalić zawieramy w tym rozdziale. Zanim, jednak zaczniemy chcemy przekazać Państwu najważniejszą informacje:

 


UWAGA

Przyjeżdżając do Meksyku, jeśli nie potrzebujemy internetu do pracy lub innych celów, należy niezwłocznie na lotnisku lub wcześniej wyłączyć w smartfonach obsługę pakietowego internetu G3! Koszt transmisji 1 Mb to od 2 do 5 zł może się więc okazać, że za odświeżającą się automatycznie prognozę pogody w Państwa telefonie po powrocie będzie czekał rachunek nawet do 2 tyś złotych! Jeśli mają Państwo kłopot z wyłączeniem tej opcji proszę przed wyjazdem poprosić o pomoc kogoś w punkcie naprawy telefonów lub bezpośrednio u Państwa operatora sieci komórkowej w Polsce.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą MezoMaya TeleMexico na usługi internetowe i telefoniczne na Riviera Maya.


Telefon komórkowy z Polski

Telefony wszystkich operatorów sieci komórkowych z Polski działają w Meksyku. Jedynym problemem może być posiadanie bardzo starego aparatu telefonicznego jedno lub dwu zakresowego.

Co to oznacza w praktyce. W Europie większość sieci komórkowych pracuje w pasmach 900 i 1800 Mhz w USA oraz Meksyku sieci pracują w paśmie 1900 Mhz. Więc nasz aparat telefoniczny powinien pracować w 900/1800/1900 Mhz. Większośc telefonów produkowanych od 5 lat, a może nawet starszych pracuje we wszystkich trzech pasmach. Ciekawostką jest to, że często telefony kupowane w Meksyku i USA nie działają w Europie, ponieważ przenoszą dane tylko w paśmie 1900 Mhz, szczególnie z sieci NEXTEL.

Kiedy uruchomimy telefon pierwszy raz w Meksyku powinny wyświetlić się dostępne sieci. Będą to:

1. Telcel

2. Movistar

3. Nextel

4. IUsacell

Wszystkie sieci, choć ich ilość wskazuje na atrakcyjne ceny i konkurencję na rynku meksykańskim, należą pośrednio lub bezpośrednio do jednego człowieka. Jest, nim Carlos Slim Helu jeden z najbogatszy ludzi na świecie. Siecią, jednak najbliższą jego sercu i portfelowi jest sieć Telcel, do której powinni Państwo się zalogować. Sieć ta ma podpisane umowy z większością operatorów w Europie, więc będzie, to też korzystne dla Państwa z finansowego puktu widzenia. Gdyby z jakiś powodów telefon nie chciał się zalogować w tej sieci wybieramy sieć nr 2 Movistar.

 images

Po tym jak telefon zaloguje się do sieci powinni Państwo dostać od swoje operatora wiadomość o treści :

Witamy w Meksyku... i dalej koszty połączeń.

Oto koszty połączeń z Meksyku:

 

koszt połączenia do Polski na telefon stacjonarny i komórkowy  7 zł 
koszt połączenia do strefy Euro na telefon stacjonarny i komórkowy  9 zł
koszt połączenia lokalnego w Meksyku, telefon stacj. i kom. 10 zł
koszt połączenia przychodzącego z Europy, czy Meksyku  4 zł
koszt wiadomości SMS do Europy lub Meksyku  2 zł
koszt wiadomości MMS do Europy lub Meksyku  3 zł
koszt transmisji danych cena za 1Mb naliczana co 100 kb 30zł

Podane ceny są za 1 minute i naliczanie jest zwykle od pierwszej sekundy kolejnej minuty.

Powyższe ceny pochodzą z sieci  Play, ale większość operatorów posiada ceny bardzo zbliżone lub identyczne z podanymi.

 

plugin1  Aby naładować nasz aparat telefoniczny potrzebujemy przejściówkę tzw. adapter ze standardu polskiego na amerykański. Napięcie 110V w tym przypadku nie ma znaczenia w przypadku telefonów i urządzeń ładowanych małym napięciem typu: laptop, golarka, tablet.
 plugin2

 

Telefon komórkowy z Meksyku

Teoretycznie istnieje możliwość zakupienia miejscowej karty telefonicznej, z której można dzwonić zarówno na telefony miejscowe, jak i do Polski. Opcja ta w Meksyku niestety wymaga rejestracji takiej karty u dostawcy usługi. Najbardziej popularną kartą telefoniczną do kupienia, wraz z prostym aparatem telefonicznym, nawet w sklepach spożywczych, jest karta z sieci Telcel. Po zakupie takiej karty mamy 3 dni na dokonanie rejestracji w REGISTRO NACIONAL DE USUARIOS TELCEL na stronie internetowej: www.telcel.com. Niestety, by, to zrobić trzeba posługiwać się meksykańskim dokumentem lub wizą stałego pobytu i zameldowaniem.


Jedyną szansą dla obcokrajowca na zarejestrowanie karty telefonicznej jest udanie się do autoryzowanego salonu Telcel z paszportem i tam, taka rejestracja będzie dokonana na ten właśnie dokument.


chip1  chip sim 

 

Obowiązek rejestracji telefonicznych kart  prepaidowych został wprowadzony kilka lat temu przez rząd meksykański i jest elementem walki z kartelami narkotykowymi, które często używały kart jednokrotnie i niszczyły je uniemożliwiając namierzenie rozmówcy. Rejestracja częściowo zapobiega temu procederowi.

 

W Meksyku karty prepaidowe nazywane są: Chip.

Doładowanie karty określa się słowem hiszpańskim cargar. Możemy, więc powiedzieć w sklepie: Por favor, recargar mi teléfono por 100 pesos.

Fonetycznie: pofawor rekargar mi telefono por sien pesos

Następnie podajemy, można napisać na kartce, nasz numer, który ma zostac doładowany i to wszystko.

Jeśli kupimy i zarejestrujemy taką kartę i doładujemy ją minimum za 200 pesos, czyli ok 17 USD będziemy płacili następujące ceny za połączenia:

Oto koszty połączeń w Meksyku:

rodzaj połączenia złotych dolarów
koszt połączenia do Polski na telefon stacjonarny i komórkowy  7,9 zł  2,66 USD
koszt połączenia do strefy Euro na telefon stacjonarny i komórkowy  7,9 zł
2,66 USD
koszt połączenia lokalnego w Meksyku, telefon stacj. i kom.  3 gr 0,01 USD
koszt połączenia przychodzącego z Europy, czy Meksyku  4,6 zł 1,55 USD
koszt wiadomości SMS do Europy lub Meksyku  2,3 zł 0,78 USD
koszt wiadomości MMS do Europy lub Meksyku  2,8 zł 0,95 USD

Koszty zostały przeliczone po przybliżonym kursie 1USD = 3 zl

 

Koszty, które podaliśmy powyżej dotyczą tylko i wyłącznie stanu w jakim karta została zakupiona, a czasem nawet strefy, czy miasta... W Meksyku istnieje niestety, wiele rodzajów roamingów wewnętrznych. Dla przykładu, jeśli przewodnik mieszkający w Playa del Carmen jest na wycieczce w Chichen Itza i chce zapytać żonę co ciekawego u niej słychać, musi liczyć się niemal z podwójną taryfą, za to połączenie :). Playa del Carmen, bowiem, jest w stanie Quintana Roo a Chichen Itza w stanie Yucatan. Tylko oferty nazywane w Meksyku "planem", a w Polsce "kontraktem" zawierają połączenia międzystanowe bez dodatkowych kosztów.

 

Wybieranie numerów i telefonowanie:

Meksykańskie numery telefonów składają się zwykle z 10 cyfr poprzedzonych czasem numerem kierunkowym. Oto kilka przykładów wybierania numerów.

Dzwonimy z polskiego numeru na numer meksykański

wybieramy, więc kierunkowy do Meksyku 0052 lub, jeśli dzwonimy z komórki to +52

,a następnie w zależności od rejonu w, który dzwonimy cyfrę 1

,po czym wybieramy właściwy numer np.  984 13 40408

Nikt nie potrafił nam powiedzieć w jakich sytuacjach wybieramy cyfrę jeden a w jakich można ją pominąć. Często też słyszymy, że raz można dodzwonić się do nas z jedynką a raz bez niej. Należy, więc próbować z 1 i bez 1 :) No cóż Mexico Magico.

 

Dzwonimy z meksykańskiego numeru na numer polski

Tutaj nie ma większych problemów, wybieramy numer 0048 lub +48, a następnie właściwy numer w Polsce

 

Dzwonimy z meksykańskiego numeru na numer meksykański

Jeśli ktoś zakupi kartę telefoniczna i będzie chciał do nas zadzwonić powinien postępować według poniższej instrukcji

 

z komórki na komórkę

Wykręcamy numer właściwy i telefonujemy:

np. 984 13 40408

 

z komórki na telefon stacjonarny lub z telefonu stacjonarnego na telefon stacjonarny

Jeśli telefon stacjonarny jest w Playa del Carmen lub w tym samym mieście, z którego dzwonimy, wykręcamy tylko część numeru właściwego, pomijamy trzy pierwsze cyfry.

np. numer 984 10 90 472 wykręcamy tylko 10 90 472

ale, jeśli telefon, który wybieramy jest z poza miejsca, w którym jesteśmy musimy dodać 984

np. numer 984 10 90 472 wykręcamy cały numer 984 10 90 472

 

z telefonu stacjonarnego na telefon komórkowy

zawsze, jeśli dzwonimy z telefonu stacjonarnego na telefon komórkowy musimy poprzedzić właściwy numer prefiksem dostępowym do sieci komórkowej 044

np. numer  984 13 40408 wykręcamy 044 984 13 40408

 

Budki telefoniczne:

W hotelach istnieje wiele budek telefonicznych, które oferują tanie rozmowy z Europą. Ich działanie jest bardzo proste. Należy zakupić zwykle w automacie wiszącym na ścianie kartę ze zdrapką podobna do loteryjnej. Po usunięciu zdrapki ukazuje się nam zwykle 10 cyfrowy numer dostępowy do zamorskiej internetowej centrali. Wprowadzamy, więc ten numer następnie kierunkowy do kraju, do którego telefonujemy, a następnie wybieramy właściwy numer w Polsce. Koszt minuty waha się od 70 gr do 2 zł .


Najtańszym sposobem telefonowania do Europy na dzień dzisiejszy jest SKYPE. Uruchomiony bądź to na smartfonie, czy też na laptopie. Należy wykupić najtańszy abonament na jeden miesiąc i można dzwonić na wszystkie telefony stacjonarne w Europie bez limitu czasowego. Innym dobrym rozwiązaniem jest wybranie się do centrum Playa del Carmen i skorzystanie z wielu kafejek internetowych oferujących rozmowy Skype w kabinach za przysłowiowe grosze.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą MezoMaya TeleMexico na usługi telefoniczne na Riviera Maya.

 


 

 Internet w Meksyku

 

wtyka

 

Dziś niemal wszystkie hotele, restauracje, kafejki oferują dostęp do internetu. W wielu przypadkach dostęp ten jest całkowicie darmowy lub darmowy, ale ograniczony czasowo. Np. w hotelach Riu mamy dostęp 90 minut dziennie gratis i tylko w lobby. Za internet w pokoju lub bez ograniczeń czasowych musimy zapłacić i to czasem słono. Znów posłużymy się przykładem hoteli z sieci Riu, gdzie nieograniczony dostęp do internetu kosztuje 70 USD tygodniowo. W wielu miejscach w mieście, można jednak spotkać kafejki, które, jeśli kupimy kawę oferują nam dostęp do internetu gratis bez limitu czasowego. Amatorów taniego internetu nie brakuje, więc zawsze w Starbucks Cafe zlokalizowanej w Playacar, czyli najbliższym sąsiedztwie największego skupiska hoteli w Playa del Carmen. 

Warto równierz wybrać się do centrum miasta, gdzie znajduje się ogromna ilość internet cafe, które oferują cały wachlarz usług związanych z informatyką. Można tanio zadzwonić do domu, zgrać z karty pamięci zrobione już zdjęcia, a przede wszystkim uaktualnić facebooka :). Jedyną rzeczą, której nie polecamy robić, to rezerwacja i płacenie kartami kredytowymi z tych miejsc. Koszt 1 godziny spędzonej przed komputerem w kafejce, to około 1 do 2 USD maksymelnie.   google 

Opcją również może być zakup miejscowej karty telefonicznej i używanie jej w smartfonie. Koszty internetu w porównaniu z kosztami hotelowymi będą znacznie niższe. Należy, jednak wcześniej upewnić się, czy nasz hotel jest w zasięgu sieci 3G TELCEL RED.

pen

Nie polecamy używania polskich telefonów korzystających z sieci 3G ze względu na koszty. Średnio jeden pobrany Mb na nasz telefon kosztuje nas 30 zł. Oznacza to, że przejrzenie wiadomości na Onecie może kosztować około 60 zł a galeri fotografi na facebook nawet 200 zł.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą MezoMaya TeleMexico na usługi internetowe na Riviera Maya.

 

Co warto kupić w Meksyku ?

 i l shoping

 

Co warto kupić w Meksyku? Często słyszymy to pytanie od naszych gości przyjeżdżających do Meksyku. Odpowiedzi na to pytanie jest dokładnie tyle, ilu zadających to pytanie. Każdy ma swój gust i swoje „widzi mi się”, jeśli chodzi o pamiątki i przywożenie ich z wakacji. Jedni przywożą rzeczy funkcjonalne inni nazywane w slangu turystycznym „durnostojki” lub „kurzołapki” inni jeszcze nie przywożą absolutnie nic. Kto ma racje? Mają ją wszyscy, ponieważ każdy wypoczywa i wydaje swoje pieniądze, tak jak chce i, na co chce. Jeśli chodzi o pamiątki przywożone z Meksyku, to sytuacja jest o tyle ciekawa, że ciężko tu kupić tzw. chińszczyznę i powiedzenie: „gdziekolwiek nie pojedziesz i tak pamiątkę przywozisz z Chin” w tym przypadku bezapelacyjnie traci swój sens. Indianie, to bardzo zręczni, zdolni i pracowici ludzie, którzy wykonują najczęściej maski, ozdoby, biżuterię, czy hamaki sami. Inną sprawą jest niski pozom płac w Meksyku, który sprawia, że jakikolwiek eksport pamiątek z punktu widzenia ekonomii nie miałby sensu.

 

 

Jeśli chodzi o rzeczy nie będące pamiątkami z definicji, to z całą pewnością w Meksyku nie opłaca się kupować:

- elektronika, video, tv, dvd itd.  - problem z napięciem 110 V i wysoka cena.

- filmy, płyty DVD, Blu-Ray itd. - większość nie będzie działała w polskich odtwarzaczach (inna strefa)

- komputery, laptopy, tablety - średnio nieco droższe niż w Polsce

- karty SD, pamięci USD itd - średnio nieco droższe niż w Polsce

- aparaty fotograficzne - średnio dużo droższe niż w Polsce

 

 

Jeśli chodzi o rzeczy nie będące pamiątkami z definicji to w Meksyku opłaca się kupić:

- ubrania i buty markowych producentów Adidas, Mustang, Puma, AND1 i inne.

- zegarki markowe EDOX, Festina, Citizen -  udało nam się wyłapać kilka modeli tańszych nawet o 40%

- płyty CD z miejscową muzyką

- biżuteria: srebro i złoto. Tańsze niż w Europie, szczególnie poza kurortami turystycznymi i w strefach bezcłowych np. na wyspie Cozumel, czy Mujeres.

- telefony - wydają się być nieco tańsze niż w Polsce. Należy kupować tylko nowe aparaty.

- perfumy. Zwykle nieco tańsze niż w Europie, około 5 do 20%, szczególnie po za kurortami turystycznymi i w strefach bezcłowych np. na wyspie Cozumel, czy  Mujeres.

- nieruchomości. W porównaniu do Europy dużo taniej. Nowy dom już od 100 tyś. złotych

- stare samochody. Podobnie jak w USA można znaleźć piękne oldtimery za przysłowiowe grosze. Szczególnie marki ford, chevrolet i dodge.

 

 

Oto przykładowa lista rzeczy, które naszym zdaniem, warte są kupienia w Meksyku i przywiezienia jako pamiątka do Europy.

 

 

pam1

 

Hamak - jego ojczyzną nie jest Meksyk, choć popularność w tym rejonie zdobył dzięki hiszpańskim żołnierzom, a dokładniej marynarzom, którzy w XVI w. licznie przybywali na Nowe Ziemie. Podobno najlepsze hamaki na świecie produkowane są w Meksyku na Jukatanie, gdzie można znaleźć wiele ich odmian, od najprostszej dostępnej już za około 17 USD, aż do bardzo wymyślnych i pięknych hamaków wykonanych z bawełny, kosztujących około 100 USD. Waga hamaka pojedynczego, to około 1,4 kg, hamak podwójny waży około 1,9 kg. Naszym zdaniem ze względu na urodę, łatwość montażu, względnie niską cenę hamaków jest to rzecz, którą zdecydowanie warto zakupić w Meksyku.

 

pam2

 

Kalendarz Azteków - Aztecki Kamień Słońca, którego kopie wykonane w różnym materiale zakupić można na terenie całego Meksyku, jest nie tylko spuścizną po Aztekach, ale kulturowym dziedzictwem całej ludzkości. Oryginał znajduje się w Muzeum Antropologii w Mieście Meksyk ma kształt walca o średnicy ok. 3,6 m., grubości 1,22 m. i wadze 24 ton, został odkopany 17 grudnia 1790 roku w Meksyku. Ten skalny monolit, symbol potęgi i wiedzy Mezoameryki, do dziś jest nie do końca odkrytą zagadką. Kopi kamienia wykonane są w wielu materiałach: srebrze, kamieniu, drewnie, glinie oraz w... ościach. Huesos - oznacza ości i rzeczywiście kalendarze odlane są z mieszanki zmielonych ości i gipsu. Cena i waga kalendarzy zależy od materiału z jakiego są wykonane oraz od jego rozmiaru. Ładny kalendarz wykonany z Huesos o średnicy 25 cm można kupić za około 12 - 15 USD. Waży około 1,2 kg.

 

pam3 Kalendarz Majów - słynny kalendarz Majów, który rzekomo przepowiedział koniec świata na 21 grudnia 2012 w Chichen Itza, Jukatańskiej astronomicznej stolicy Indian Maya, można nabyć już od 5 USD. Podobnie jak w przypadku Kalendarza Azteków jego cena zależy od materiału z jakiego został wykonany oraz od jego rozmiaru. Kalendarz, mimo pesymistycznych interpretacji, nigdy nie przepowiadał końca świata, a jedynie koniec cyklu. Związane jest to z postrzeganiem czasu przez Indian jako powtarzających się, zamkniętych cykli. Kalendarz Majów, to znakomita pamiątka z Jukatanu.
pam4  

Srebro - a dokładnie wyroby ze srebra. Meksyk ma blisko tysiącletnią tradycje w wydobyciu i obróbce srebra. To właśnie ten cenny kruszec, a nie złoto, jak często mylnie słyszy się, był największym skarbem Azteków. Pierwszym, europejskim właścicielem kopalni srebra na Nowych Ziemiach, był nie, kto inny jak sam Cortez. Mnogość srebra sprawiła, że do Meksyku zaczęły napływać setki tysięcy Hiszpanów marzących o szybkim bogactwie, a Indianie masowo wykorzystywani byli w kopalniach. Dziś wszędzie możemy zakupić piękne wyroby ze srebra. Od biżuterii aż po przedmioty codziennego użytku. Ceny są bardzo różne i często zależą od stopnia skomplikowania wyrobu i projeku wzoru, a nie od wagi, czy próby. Porównywanie cen między Polską, a Meksykiem nie ma sensu, ponieważ nie kupujemy srebra na sztaby a płacimy za czyjąś pracę i pomysł. Większość srebra sprzedawana w Meksyku pochodzi z Taxco lub okolic - światowej stolicy srebra. Kupując srebro warto robić to w sklepach, gdzie dostaniemy paragon. Większość srebra oferowana na bazarach i kramach z pamiątkami ma bardzo niską próbę i sporą domieszkę cyny, są to, jednak często przepiękne, misterne wyroby.

 

pam5

 

Sombrero ozdobne - większość ludzi nie mającej styczności z Meksykiem kojarzy sombrero jako nakrycie głowy muzyków mariachi lub nakrycie głowy Speedy Gonzalesa meksykańskiej myszy rodem z bajki Disney'a. W rzeczywistości historia i funkcja tego kapelusza jest dużo bardziej złożona i użyteczna. Faktem jest jednak, że kapelusz stal się popularny dzięki meksykańskim muzykom, którzy dobrali go sobie do pięknych i eleganckich strojów. Jeśli strój był elegancki to i kapelusz musiał być odświętny i tak powstała wersja sombrero folklorystyczna, pięknie wyszywana i kolorowa. Pełno wymiarowe sombrero ozdobne możemy kupić już od 17 USD. Sombrero przewozimy w samolocie na głowie :).

 

pam6  

Sombrero tradycyjne - różni się od ozdobnego przede wszystkim materiałem, z którego zostało wykonane. W przypadku sombrero tradycyjnego jest to słoma lub plecione liście palmy. Czubek tradycyjnego sombrero jest zawsze szpiczasty a jego rondo ogromne. Wynika to z pierwotnego przeznaczenia tych kapeluszy, które miały chronić ramiona, szyje, twarz campesinos - czyli meksykańskich rolników. Sombre - to po hiszpańsku „cień”. Sombrero, więc w dosłownym tłumaczeniu to „cieniero”. Dziś kapelusze te można kupić wykończone taśmą w tradycyjnych kolorach Meksyku, co nie wątpliwie dodaje, im uroku. Przewozi się je bardzo łatwo zwinięte w rulon a możne je już kupić od 10 USD.

 

pam15  

Kapelusze Panama - te legendarne nakrycie głowy, najwyższej jakości, produkuje się w Meksyku, a dokładniej na Jukatanie. Procederem tym zajmują się czasem całe wioski i małe miasteczka. Pomyśleć, by można, że to ludzie zdecydowali się na produkcję kapeluszy, ale w tym przypadku sprawa wygląda, inaczej... to kapelusze wybrały ludzi. Produkcja Panam, bowiem uzależniona jest od pewnego rodzaju delikatnej palmy, która rośnie tylko w kilku miejscach i właśnie okoliczni mieszkańcy maja to szczęście, że mogą ją pozyskiwać i wytwarzać z niej najlepsze kapelusze na świecie. Jest wiele sposobów na to, by odróżnić oryginalny kapelusz od podróby, które nawiasem mówiąc czasem są również bardzo wysokiej jakości. Pierwszy test polega na totalnym zgnieceniu kapelusza, który po rozprostowaniu nie powinien mieć żadnych śladów. Oryginalna panama często kosztuje nawet 200 USD te mniej oryginalne, można już kupić za 60 USD.

 

pam7  

Mezcal - to tradycyjny alkohol meksykański wyrabiany z agawy, który słynie z larwy pewnej ćmy, zatapianej na dnie w butelce. Powszechnie i mylnie uważa się, że w Meksyku można kupić tequile z robakiem i rzeczywiście wychodząc tej famie naprzeciw, przedsiębiorczy producenci zaczęli zatapiać w tym alkoholu robaki, skorpiony, trawę owoce itp. Prawda jest, jednak taka, że w meksykańskiej tradycji, jedynym alkoholem z robalem jest Mezcal, którego sprzedaż niemal w całej europie jest zakazana. Sprzedaż jest zabroniona, ale przywozić można i warto, bo w odróżnieniu od tequili, którą kupimy w każdym sklepie w Polsce, Mezcal jest nie osiągalny. Butelka dobrego Mezcalu 0,5 l. kosztuje około 17 USD.

 

pam8  

Obsydian - jest kamieniem wulkanicznym, którego wiele rodzajów i odcieni spotkamy na świecie. Najpiękniejsze okazy jakie znaleziono pochodzą z Meksyku, gdzie często lawa wpadała bezpośrednio do morza i następstwem tego było powstawanie naturalnego szkła, zwanego właśnie obsydianem. Cała potęga Meksyku na przełomie I i V wieku opierała się na narzędziach i wyrobach z tego materiału, wliczając obsydianowe noże, które otwierały dostęp kapłanom do serc w klatkach piersiowych nieszczęśników. Dziś wyroby z obsydianu mimo swojej dość znacznej wagi są najchętniej kupowanymi pamiątkami. Szczególnie z odmiany, która nazywa się: Obsydian Iryzujący i mieni się czernią i piękną głęboką zielenią w zależności od konta padania światła. Wyroby z obsydianu są stosunkowo drogie, przykładowo za figurkę 15 cm wysoką zapłacimy około 25 USD.

 

pam9  

Turkus, malachit, onyks - to kamienie wydobywane na terenie Meksyku o niezwykłej urodzie i sporej wartości. Piękno tych kamieni doceniały już dawne cywilizacje, tworząc z nich zmyślne wyroby i wplatając je w biżuterie. Szczególnym uznaniem u Majów cieszył się turkus i lapis-lazuli, z którego wyrabiano ozdoby, a nawet małe kamienie naklejane były na specjalnie do tego wypiłowane zęby. Dziś można kupić piękne wyroby jubilerskie, które najczęściej łączą srebro z wyżej wspomnianymi kamieniami i odwołują się swoją symboliką do dawnych wierzeń i tradycji indiańskich. Oto przykładowe ceny: szachy z malachitu 30 x 30 cm - 30 USD. Popielniczka lub figurka z onyksu około 15 USD. Naszyjnik - kolia inkrustowany masą perłową z turkusami, wykonany ze srebra ok. 300 USD.

 

pam10  

Ceramika - niemal w całym Meksyku można nabyć ręcznie malowaną, wypalana w tradycyjnych piecach ceramikę. są to zwykle talerze, półmiski, kubki, patery i dzbany. Zwykle malowidła, którymi pokrywa się powierzchnie są bardzo kolorowe i prezentują motywy związane z życiem meksykańskich wieśniaków. Szczególną intensywnością barw charakteryzują się wzory przedstawiające targowiska pełne kolorowych warzyw i owoców. Dawniej nie polecano tych wyrobów ze względu na pogląd, iż farba użyta do ich wyrobu zawierała ołów. Dziś każdy szanujący się wytwórca pokazuje certyfikat ekologicznych barwników. Ceny zależą od wielkości wyrobu i stopnia skomplikowania wzoru. Zamieszczony na fotografii dzbanek wysoki na ok. 30 cm kosztuje 20 USD.

 

pam11  

Przyprawy - mimo iż istnieje zakaz wywożenia żywności z Meksyku, celnicy zwykle przymykają oko na przyprawy. Bogactwo smaków i odmian przypraw jest ogromne, połączone, jednak wspólnym mianownikiem, a mianowicie większość z nich jest mniej lub bardziej pikantna. Najlepiej kupować je w szklanych opakowaniach w marketach lub innych ogólno- spożywczych sklepach. Oczywiście, można tez zakupić przyprawy w formie pamiątek w pięknych wiklinowych koszykach, pakowane po trzy lub cztery, oznaczone kolorowymi etykietami po wielokrotnie wyższych cenach. Polecamy następujące salsy: Habanera 2 USD, Tabasco 4 USD, Jalapenio Chiles 2 USD, Valentina 3 USD. Oraz salsy habanero z dodatkiem owoców, miodu i wielu innych składników.

 

pam12  

Wyroby z Chiapas - Chiapas, to jeden z najbiedniejszych rolniczych stanów Meksyku. Zlokalizowany przy południowej granicy Meksyku z Gwatemalą, ciągle jeszcze hołduje dawnym zwyczajom i wierzeniom. Majowie zamieszkujący tą górzystą część kraju, wciąż kultywują produkcję zabawek, ozdób i przedmiotów codziennego użytku zgodną z tradycją i stylem tego regionu. Do najciekawszych produktów należą, Huipile - tradycyjne bluzki i sukienki z kolorowo haftowanymi ręcznie wzorami - Ceny od ok 10 USD. Torby, saszetki, pokrowce na okulary, czy telefony wyszywane ręcznie - ceny od 2 USD. Kilimy, szale, poncza tkane ręcznie, przedstawiające często motywy roślinne i zwierzęce oraz sceny z życie mieszkańców meksykańskich wsi - ceny od ok. 15 USD.

 

pam13  

Biżuteria Huicholi - Indianie Huichol są jedną z najciekawszych grup etnicznych w całym Meksyku. Zasłynęli głównie za sprawą swojej religii, która nieco odstaje od wierzeń mezoamerykańskich oraz za sprawą halucynogennego peyote, który zabiera na bardzo dalekie wędrówki bez opuszczania pokoju. Indianie ci również słyną z produkcji pięknej, misternej biżuterii, która składa się z tysięcy drobniutkich koralików. Ozdoby te, bardzo często zobaczyć można na szyjach szamanów z całego świata, którzy wszelkiego rodzaju wisiory i naszyjniki uważają za magiczne. Mało, kto wie jednak, że Huichole z owych koralików tworzą również piękne obrazy, które kupić można w sklepach z pamiątkami na terenie całego Meksyku. Ceny wyrobów zaczynają się już od 5 USD.

 

pam14  

Maski - za nimi od tysięcy lat chowali się kapłani i szamani indiańscy. Pełne symboliki dobrej i złej, dawnych bogów i magicznych symboli. W całym Meksyku można znaleźć ich tysiące, wykonane w najróżniejszych materiałach. Od tandetnych odlewów gipsowych, pomalowanych niedbale sprejami aż po maski wykonane w srebrze, inkrustowane masą perłową i wysadzane drogimi kamieniami. Najwięcej, jednak masek, można kupić, wykonanych w drewnie, na których dobór wystruganych symboli, takich jak kukurydza, wąż, czy bóg deszczu jest dziś komponowany tylko pod kątem estetyki i urody i niewiele ma wspólnego z szamańskimi maskami sprzed lat. Najbardziej trwałe i urodziwe są maski wyrzeźbione prze Indian w drzewie cedrowym, które w nienaruszonym stanie powinny przetrwać 1000 lat. Cena takiej maski średniej wielkości (ok. 30 cm), to 40 USD.

 

pam16  

Alebrijes - to zabawki produkowane przez mieszkańców stanu Oaxaca, jednego z najbardziej charakterystycznych i indiańskich stanów w Meksyku. Zabawki wykonane są z drewna i najczęściej przedstawiają różnego rodzaju zwierzęta pomalowane naturalnymi barwnikami w dziesiątki kolorów. Często pancerniki, żyrafy, mrówkojady i inne zwierzaki przedstawiane są z charakterystycznie przerysowanymi kształtami np. ogromne oczy lub długie łapy. Często też Indianie rzeźbią smoki i kreatury rodem z baśni. Technika kolorowania Alebrijes polega na nanoszeniu drobnych centków, plamek piórkiem, które finalnie tworzą mozaikę bajkowych kolorów. Zabawki te mają zwolenników na całym świecie i kolekcjonowane są przez wiele osób. Choć produkowane są w stanie Oaxaca, to można kupić je w całym Meksyku - również na Riviera Maya. Małe postacie można nabyć już za 5 USD, cena tych największych może wynosić nawet 1000 USD.

 

 


 

Bezpieczeństwo na Jukatanie

Czy w Meksyku jest bezpiecznie? To pytanie słyszymy dziesiądki, jeśli nie setki razy w roku od przybyszów z całego świata. Jest, to najczęściej zadawane pytanie, na które tak naprawdę nie ma odpowiedzi. Równie dobrze, można, by zapytać, czy w Europie jest bezpiecznie? Meksyk to niemal 2 mln kilometrów kwadratowych powierzchni, ten ogromny kraj zamieszkiwany jest przez ponad 100 milionów ludzi. Nie da się, więc jednoznacznie określić bezpieczeństwa. Z całą pewnością istnieją rejony Meksyku bardziej i mniej niebezpieczne. Północ, przy granicy z USA należy do najniebezpieczniejszych miejsc na świecie i morderstwa są tam na porządku dziennym. Jukatan i Karaiby należą do najbezpieczniejszych rejonów Meksyku i, choć zdarzają się tu incydenty są one sensacją i rzadkością dla mieszkańców Playa del Carmen, czy Tulum.

Turystyka to drugie po ropie źródło dochodu gospodarki Meksykańskiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że gdy braknie turystów na Jukatanie, to nie tylko miejscowa infrastruktura zacznie kuleć, ale również zmieni się sytuacja gospodarcza całego Państwa. Zdają sobie sprawę z tego politycy, policjanci, zwykli ludzie i... gangsterzy, którzy nie rzadko brudne pieniądze inwestują w legalnie działające interesy na Riviera Maya; restauracje, hotele, wypożyczalnie samochodów. Rozboje i strzelaniny na ulicach miast na wybrzeżu karaibskim były, by dla tych ludzi podcinaniem gałęzi, na której sami siedzą.

Oczywiście, trzeba zachować rozsądek i ostrożność. Omijać podejrzane ulice, puby szczególnie po zmroku. Nie mówimy tutaj o centrach miast, bo w Cencun, czy Playa del Carmen życie nocne kwitnie do godzin porannych niemal codziennie. Można poznać/spotkać ludzi z całego świata. To również część dobrej zabawy i wakacji. Wychodząc, jednak z dyskoteki nie dajmy się zaprosić w podejrzane miejsca i weźmy taksówkę czekającą na klientów pod klubem. To nic, że jest kilka dolarów droższa. To jest właśnie jedna z tych rzeczy, która, jeśli będziemy się jej trzymać zagwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na Riviera Maya, podobnie jak w Warszawie, Londynie, czy Paryżu zawsze i wszędzie mogą Państwo zostać okradzeni. Ten piękny rejon Meksyku rocznie odwiedza około 11 milionów ludzi z całego świata. Od zarania dziejów takie miejsca przyciągały złodziei. Nie nośmy nigdy przy sobie dużych sum pieniędzy. Po wymianie pieniędzy szczególnie bądźmy czujni czy ktoś nas nie obserwował i, do której kieszeni wkładamy portfel z pieniędzmi. Uwaga: zawsze na telefony i aparaty! Odkładajmy je w miejsca tak, by zawsze były "na oku". Szczególną uwagę należy zachować na plażach, nie zostawiać na leżaku czy ręczniku urządzeń elektronicznych, jeśli wchodzimy do wody.  Są to podstawowe zasady bezpieczeństwa, które zagwarantują nam powrót do domu z kompletem naszych gadżetów.

Jeśli przyjdzie nam podróżować wynajętym autem pamiętajmy, że nie należy poruszać się, nim po zmroku. Na wszelki wypadek warto zanotować w swoim telefonie adres i numer telefonu Polskiej Ambasady ,nasz numer +52 (1) 984 1340408 oraz ogólny numer ratunkowy 066. Inną sprawą jest zachowanie i postępowanie w razie kontroli policyjnej. Porady na ten temat możemy Państwu przekazać wyłącznie drogą mailową. W razie potrzeby postaramy się pomóc więc proszę nie wahać się i dać nam znać.

Przepisy i Wizy

a7

Meksykańska Wiza Turystyczna FMM - 180 dni w raju

Lecąc do Meksyku już na pokładzie samolotu stewardessy rozdają do wypełnienia formularz wizy turystycznej.

Właściwie, tak naprawdę, nie jest to wiza. W prawie Meksykańskim jest to "Mexican Tourist Card or Permit - FMM" - czyli coś na kształt karty zezwalającej na pobyt turystyczny w tym kraju. My, w tym artykule, będziemy, jednak nazywali ten dokument wizą turystyczną. Formularz jest bardzo prosty i jeśli tylko zna się podstawy hiszpańskiego lub angielskiego wypełnienie tego dokumentu nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Należy podać podstawowe informacje m.in. długości pobytu (maksymalnie na wizie turystycznej legalnie można przebywać w Meksyku 180 dni) , numer lotu i dane z paszportu. Proszę, jednak nie wpisywać do wizy dokładnej ilości dni jaką mają Państwo zakontraktowaną z biurem podróży ale 3 - 5 dni więcej. Jeżeli, przydarzy się jakieś nieoczekiwane zdarzenie np. zła pogoda i opóźni się start samolotu wciąż mają Państwo ważną wizę. Oczywiście, przekroczenie terminu, ze względu na czynniki nie zależne od Państwa nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Przy przekraczaniu granicy wiza zostanie ostemplowana i nabierze mocy prawnej.

Jest, to, zaraz po paszporcie najważniejszy dokument, którego należy pilnować. Będzie, bowiem potrzebny przy opuszczaniu kraju. W przypadku zgubienia bądź zniszczenia służby celne nakładają karę w wysokości około 35-40 USD.

 


Wiza i oplaty

Każda osoba opuszczająca Meksyk jest zobowiązana do uiszczenia wyjazdowej opłaty turystycznej. Większość lini ma tą opłątą wliczoną w koszt biletu lotniczego. Jeśli osoba w trakcie pobytu w Meksyku wyjeżdżała z kraju a później wracała i przekraczała granicę drogą londową i jest w Meksyku poniżej 7 dni od przekroczenia granicy tą drogą nie musi wnosić dodatkowej opłaty. Jedynie jeśli pobyt po powrocie wyniósł więcej niż 7 dni. Opłata ta wynosi zamiennie:

- 85 USD 

- 900 Pesos 

- 48 Euro

- 45 Funtow

--------------------------------

czyli około 200 zł

- Opłatę można wnieść wyłącznie w gotówce!

- Na dzień dzisiejszy wznowiono opłatę w dolarach amerykanskich! 

- wymienione kwoty nie dotyczą osób podróżujących z USA, dla których opłata wynosi ok. 22USD.

Większość biur podróży, które sprzedają wycieczki do Meksyku mają tę opłatę wliczoną w cenę wycieczki. Warto, jednak w biurze, z którym będziemy podróżować upewnić się, czy opłata wyjazdowa (airport tax departure) została na pewno wliczona. Jeśli nie, należy na początku pobytu odłożyć odpowiednią kwotę w pesos, euro lub funtach.


i dalej...

Na lotnisku w Cancun po odebraniu bagażu należy skierować swe kroki do... odprawy bagażowej. Tuż za nią znajduje się stanowisko z guzikiem będące turystycznym, meksykańskim totolotkiem. Każdy turysta przylatujący do Cancun musi wcisnąć wspomniany guzik. Lampka zielona stanowi przepustkę, czerwona oznacza udanie się na stronę w celu szczegółowego sprawdzenia bagażu.

 

Wiza

 

Wiza składa się z dwóch części, które należy wypełnić. Górna część przeznaczona jest dla urzędu migracyjnego i ma kolor niebieski. Część dolna zielona zostanie Państwu pozostawiona i powinna trafić do paszportu. Przy wyjeździe z Meksyku, to właśnie ten mały dokument należy zwrócić urzędowi migracyjnemu, co jest dowodem, że opuścili Państwo kraj zgodnie z zadeklarowanym na wizie czasem. Jest to bardzo ważny dokument w Meksyku.

 

Oto wzór wypełnienia wizy turystycznej:

Poniższy wzór przeznaczony jest dla obywateli polskich rozpoczynających swoją podróż w Polsce i podróżujących wyłącznie w celach turystycznych.

Wizę wypełniamy niebieskim długopisem drukowanymi literami

- tłumaczenia kolor czerwony - na górnej części wizy -  nalezy wypełnić drukowanymi literami na podstawie paszportu oraz biletu lotniczego. Wpisujemy dokładnie to, co mamy w paszporcie, szczególnie ilość imion i nazwisk np. Anna Maria Tomczuk-Okońska

- tłumaczenia kolor zielony - na dolnej zielonej części wizy - należy wypełnić drukowanymi literami na podstawie górnej, pierwszej części. Muszą się tam znaleźć dokładnie te same dane.

Pod obrazkiem znajdziecie państwo pliki do pobrania w formacie pdf, gif w celu skopiowania do telefonu, tableta lub do druku.

 "Kliknij" na wizę, by powiększyć i zobaczyć schemat wypełnienia!

FMM

 

Powyższy schemat w dwóch postaciach do pobrania:

plik pdf do pobrania - tutaj

plik gif do pobrania - tutaj

 

Tłumaczenia zapytań na wizie turystycznej FMM:

 

zapytanie  tłumaczenie wpisujemy przykładowo
Nombre Imie Piotr Tomasz
Apellido Nazwisko Kowalski
Fecha de nacimiento Data urodzenia 01 01 1880
Nacionalidad Narodowość Polaca
Sexo Płeć Musculino
No. Pasaporte Nr Paszportu BB555555555
Tipo de Viaje Cel podróży Turismo
Via deinternacion Środek transportu Aereo
Nombre de la Aerolinea Nazwa przewoźnika Air France
Vuelo o matricula de la Aerolinea Numer lotu AF456
Temporalidad Okres przebywania 30 (dni)
Domicilio en Mexico Adres w Meksyku Hotel Riu Palace
Lugar o ciudad de destino en México Misjce w Meksyku Playa del Carmen
Fecha Data 10.07.2013
Firma Podpis xxxxx

 

Powyższa tabela z tłumaczeniem zwrotów z wizy do pobrania:

plik pdf do pobrania - tutaj

 

Za pomocą kodu QR prosto do notatnika telefonu:

         kod wiza

 


 

Przpisy celne - skrócone

Istnieje zakaz wwozu i wywozu wszelkich artykułów spożywczych. Meksykańskie prawo zabrania wwożenia na teren kraju produktów, które nie są specjalnie pakowane: w puszkach, próżniowo lub w szklanym naczyniu. Wieprzowina nawet właściwie zapakowana obłożona jest zakazem wwozu. Również całkowitym zakazem wywozu objęte są wszelkie rośliny i nasiona. Wwóz i wywóz zwierząt domowych możliwy jest po przedstawieniu zaświadczenia weterynaryjnego.

UWAGA

Wwóz, posiadanie czy handel narkotykami podlegają karą pozbawienia wolności od 5 do 30 lat.

Szczerze odradzamy wwożenia czy wywożenia jakichkolwiek narkotyków. Odradzamy też zakupu narkotyków oraz marihuany na ulicach meksykańskich miast. Zwykle są to policyjne pułapki na turystów i wiąże się to z ogromnymi kłopotami - szczególnie finansowymi.

WOLNE OD CŁA

Według meksykańskiego prawa celnego, podobnie jak w przypadku rezydentów meksykańskich, obcokrajowcowi przyjeżdżającemu do Meksyku wolno wwieźć bez deklaracji ani opłat celnych:

  1. rzeczy osobiste nowe bądź używane, takie jak odzież, obuwie, przybory higieny osobistej, w ilościach odpowiednich do czasu podróży i niebudzących podejrzeń o ich handlowym przeznaczeniu;
  2. jeden aparat fotograficzny, jedna kamera video z ładowarką;
  3. dwanaście klisz do aparatu oraz taką samą liczbę kaset video;
  4. materiały fotograficzne, zdjęcia lub nagrane kasety;
  5. jedną maszyna do pisania;
  6. jeden przenośny komputer osobisty nowy bądź używany;
  7. jeden telefon komórkowy, jeden pager;
  8. dwa używane komplety osobistego sprzętu sportowego;
  9. jedno radio lub radiomagnetofon;
  10. pięć płyt CD ROM, pięć płyt DVD, dwadzieścia płyt kompaktowych lub kaset magnetofonowych;
  11. pięć zabawek; książki, czasopisma i lekarstwa do użytku osobistego; w przypadku lekarstw psychotropowych z odpowiednią imienną receptą;
  12. odpowiednie opakowania do przewożenia wyżej wymienionych rzeczy;
  13. nie więcej niż dwadzieścia paczek papierosów, nie więcej niż dwadzieścia pięć cygar lub dwieście gramów tytoniu oraz maksymalnie trzy litry dowolnych napojów alkoholowych na osobę.
  14. jedną lornetkę
  15. jeden instrument muzyczny
  16. jeden namiot wraz ze sprzętem obozowo-kempingowym
  17. deskę surfingową z lub bez żagla.

Oprócz wyżej wymienionych artykułów, zarówno meksykańscy rezydenci jak i obcokrajowcy są zwolnieni od cła przy wwożeniu do Meksyku wszelkich towarów w ilościach niebudzących podejrzeń o ich handlowym przeznaczeniu, a których wartość nie przekracza równowartości 300 USD w przypadku wjazdu drogą lotniczą lub morską oraz równowartości 50 USD w przypadku wjazdu drogą lądową. Klauzula powyższa nie obejmuje papierosów, cygar, tytoniu ani napojów alkoholowych.

Obcokrajowcy przyjeżdżający do Meksyku własnym środkiem lokomocji, w tym jachtami oraz samochodami kempingowymi, podlegają specjalnym przepisom celnym oraz zwolnieniom z opłat, dostępnym w odpowiednim urzędzie celnym.

  • wypełnienie formularza deklaracji celnej jest obowiązkowe
  • w przypadku podróżowania z rodziną, wystarczy jedna deklaracja celna dla wszystkich, przy czym towary niepodlegające ocleniu przeliczane są niezależnie na każdego członka rodziny
  • można wwieźć towary osobiste, których wartość przewyższa wcześniej podane sumy 300 USD i 50 USD, lecz nie przekracza równowartości 1000 USD (nie wliczając w tą sumę osobistego sprzętu elektronicznego), natomiast łączna wartość ze wszystkimi pozostałymi przedmiotami nie przekracza 4000 USD, opłacając odpowiednie cło, wynikające z różnicy po odliczeniu wartości zwolnionej od cła
  • w przypadku zamiaru wwiezienia przedmiotów niepodlegających opłacie celnej takich jak broń, amunicja, produkty spożywcze, zwierzęta, lekarstwa oraz inne, należy uzyskać specjalne zezwolenie
  • w przypadku wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do pracowników urzędu celnego; zaniedbanie lub niedopatrzenie któregokolwiek z opisanych prawem celnym zarządzeń podlega surowej karze.

PRZYWÓZ do POLSKI nie podlega żadnym ograniczeniom, pod warunkiem iż przywożone do Polski rzeczy są przeznaczone do użytku osobistego. „Użytkiem osobistym" będzie także przeznaczenie przywiezionych z podróży towarów na prezenty, ale np. ich odsprzedaż już nie.

Dla towarów akcyzowych ustalone zostały limity.

Podróżując z kraju nie należącego do Unii Europejskiej można przywieźć:

200 papierosów, 100 cygaretek bądź 50 cygar lub 250 gramów tytoniu, 1 litr alkoholu etylowego lub 2 litry wina.

Co do zasady, osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych lub tytoniowych. Należy też sprawdzić przed planowanym wyjazdem, czy w danym kraju nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń (np. w Szwecji osoby, które nie ukończyły 20 lat nie mogą przewozić alkoholu).

W momencie wstąpienia Polski do Unii zniesiono możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych przez polskich turystów wracających do kraju.

ZABYTKI

Jeżeli zamierzamy wywieźć zabytek z naszego kraju, musimy przedstawić na granicy bądź pozwolenie na jego wywóz bądź też zaświadczenie, iż przedmiot ten zezwolenia na wywóz za granicę nie wymaga lub paszport wystawiany np. na zabytkowe instrumenty.

Zabytkami są w szczególności:

Przedmioty wpisane do rejestru zabytków, przedmioty nie wpisane do rejestru zabytków starsze niż 55 lat, a w przypadku obiektów techniki 25 lat, przedmioty stanowiące dzieła twórców nieżyjących, przedmioty wpisane do inwentarza muzeów, materiały biblioteczne powstałe przed 31 grudnia 1948r.

LEKI

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przywóz do kraju zagranicznych medykamentów możliwy jest tylko po uzyskaniu zgody Ministra Zdrowia. Pozwolenie takie nie jest, jednakże wymagane, jeżeli leki przywożone są przez podróżnego na jego własne potrzeby, w ilości - do 5 najmniejszych opakowań leku

Wszelkie wątpliwości odnośnie obowiązujących przepisów związanych z przywozem bądź wywozem towarów pomogą Państwu wyjaśnić pracownicy Informacji Celnej pod numerem telefonu (016) 676 44 11

Ogólnie do krajów UE można wwieźć bez cła:

 

200 papierosów, 50 cygar, 25 ml wody kolońskiej lub 50 ml perfum, 1l alkoholu pow. 22 procent oraz 2 l wina.

Przepisy UE nie zezwalają na wwóz art. mięsnych oraz pochodzenia mlecznego.

 

OKAZY "CITES"

Chcąc przywieźć z wakacji pamiątkę, która stanowi element fauny czy flory danego skrawka ziemi, możemy przez przypadek narazić się na nieprzyjemności. Aby tego uniknąć warto wcześniej upewnić się, że nasza pamiątka nie podlega ochronie. Co kryje się pod pojęciem „okazy CITES"?  Są, to żywe zwierzęta i rośliny, wypreparowane zwierzęta i ich części, produkty wykonane z chronionego gatunku.

Ne wolno przywozić bez pozwolenia:

- małp, papug, ptaków drapieżnych, żółwi lądowych i morskich, węży i jaszczurek,

- kaktusów, storczyków, roślin owadożernych

- skór: kotów drapieżnych, niedźwiedzi, małp, wilków i zebr,

- wyrobów z kości słoniowej lub ze skór węży, krokodyli i jaszczurek oraz skorup żółwi,

- produktów medycyny chińskiej zawierających piżmo, rogi nosorożców kości tygrysów lub wyciągi z woreczków żółciowych niedźwiedzi,

- kawioru ryb jesiotrowatych,

- muszli i koralowców,

- wypreparowanych motyli.

źródło naszych informacji to bardzo dobrze zrobiona strona Polskiej Ambasady w Meksyku, na której znajdą Państwo dużo więcej informacji na temat prawa w Meksyku i przepisów wizowo - celnych. Nie będziemy już kopiowali jej treści tylko zainteresowanych przekierowujemy na adres:

http://meksyk.msz.gov.pl/pl


 

Adresy i Telefony

 

Oto lista ważnych dla turysty numerów telefonów i adresów w Meksyku. Przed wyjazdem warto je zanotować:

 

 Instytucja
 Dane QR

Polskie Centrum w Playa Del Carmen, MezoMaya Travel

Wszelkiego rodzaju pomoc związana z pobytem w Meksyku, szczególnie na Yucatanie. 

CDA Los Pinos 5, Mz48, Casa41, Paya del Carmen

+52 984 13 4040 8

www.mezoameryka.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kodmezom
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Meksyku

Wszelkiego rodzaju sprawy związane z bezpieczeństwem, prawem, a w szczególnści ze stratą dokumentów

 

Calle Cracovia 40,
Colonia San Angel
01000 México D.F.

Tel. (0.05255) 5481-2050
Fax (0.05255) 5616-7314

http://meksyk.msz.gov.pl

 ambasadawmx

Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Cancun

Wszelkiego rodzaju sprawy związane z kłopotami na Riviera Maya na tyle błahymi, że nie wymagają interwencji w Ambasadzie Polskiej w Meksyku.

Język komunikacji: hiszpański i angielski

 

Konsul Honorowy: Luis Miguel Cámara Patrón

C. Sierra 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak,
C. P. 77500 Cancún, Quintana Roo

Ana Rosa Peniche: tel. 045 998 144 7555

Tel. (01 998) 1930100, 1930108  Fax. (01 998) 8845266

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 kosulatcun
Międzynarodowe lotnisko w Cancun

W sprawie zagubionych bagaży oraz ruchu lotniczego.

Cancun International Airport

Carretera Cancun-Chetumal KM 22

Cancun, Q. Roo, Mexico

+ 52 998 848 7200

+ 52 998 886 0322

http://www.cancun-airport.com

 

 lotniskocun
Urząd Migracyjny w Cancun

Wszelkie kłopoty z wizą np. jej zaginięcie.

Av. Uxmal, Supermanzana 5 Lote 1,Colonia Centro, C.P. 77500, Municipio Benito Juárez, Cancún, Quintana Roo.

 + 52 998 881 35 60

http://www.inm.gob.mx

 kodmigratori

 

Inne Telefony

Ważne telefony, które mogą się przydać w czasie podróży szczególnie samodzielnej,

zawsze z numeru polskiego lub innego wybieramy wcześniej +52

Policja - sprawy kryminalne

Policia Federal - wypadki samochodowe

W przypadku nagłego zdarzenia zawsze pierwszy wybieramy numer do centrum ratownictwa: 066 lub 060

Telefon ratunkowy ogólny 060 lub 066

Pogotowie Ratunkowe - 884-1616

Policja - 998 884-19-13

Policja Federal - 998 884-15-42

Straż Pożarna - 884-1202

 kodratunkowy

 

 

 

Pogoda w Meksyku... a właściwie na Jukatanie

 sun39

Jeśli są Państwo na wybrzeżu Morza Karaibskiego w porze deszczowej, to może padać codziennie, przez cały dzień. Czasami mogą Państwo mieć szczęście i będzie padało tylko część dnia, a jeśli są Państwo naprawdę szczęściarzami to może nie padać w ogóle. Jeśli są Państwo na wybrzeżu Morza Karaibskiego w porze suchej, to może nie padać wcale. Czasami mogą Państwo mieć pecha i będzie padało tylko część dnia, a jeśli są Państwo naprawdę pechowcami, to może padać przez cały czas.

Ten żart to chyba najbardziej precyzyjny opis pogody na Jukatanie, jaki uda nam się tutaj przedstawić. Jest ona nie przewidywalna, jak to na tej wysokości geograficznej, jak to na półwyspie... jak to w Meksyku. Tym bardziej zadziwiają starożytni Majowie dokonujący obserwacji nieba i precyzyjnych wyliczeń. Przecież wystarczyło, że chmury zebrały się nocą i już nie dało się zauważyć przelatującej komety..., a oni je, jednak widzieli.

Prawdopodobieństwo, że będzie padał deszcz, mimo wszystko większe  jest w  porze deszczowej, czyli od maja do końca października. W tym okresie Półwysep Jukatański nawiedzają huragany. Niestety, bywa, że najpotężniejsze na świecie. Z huraganem jest podobnie, jak z deszczem są nie do przewidzenia. Te ogromne z reguły występują co 6 - 10 lat. Te mniejsze bywają częściej - raz, dwa razy do roku lub raz na kilka lat. Ostrzeżenia o zbliżającym się huraganie pojawiają się w mediach odpowiednio wcześnie. Niektóre wthr22hotele mają własne schrony przeciw huraganowe. Huragan nie jest zjawiskiem gwałtownym i nie następuje, tak jak trzęsienia ziemi, zwykle wiadomo już kilka, a nawet kilkanaście dni wcześniej o tym, kiedy uderzy. Są, to precyzyjne dane niemal co do minuty. Jest, więc czas zaopatrzyć się w niezbędne artykuły w sklepie, takie jak baterie do latarki, woda, konserwy i... tequila :) Dzień przed huraganem jak i w czasie jego trwania w Cancun, Playa del Carmen oraz w całym stanie Quintana Roo panuje prohibicja - przestrzegana nawet w hotelach all inclusive. Poważnie rzecz biorąc nie należy bagatelizować tego potężnego zjawiska przyrody, ale też nie należy się go jakoś szczególnie i panicznie bać. Każdy hotel posiada sprawdzone systemy bezpieczeństwa w przypadku huraganów po to by móc zapewnić swoim klientom maksymalne bezpieczeństwo. 

Śledzenie pogody przed przyjazdem nie ma zbyt wielkiego sensu, bo to, że pada 3 dni przed Państwa przyjazdem nie oznacza, że będzie padało w czasie Państwa urlopu. Gdyby jednak ktoś miał ochotę  - oto niezbędne narzędzia

Aktualna pogoda na Jukatanie

  

https://freemeteo.mx/eltiempo/playa-del-carmen/tiempo-actual/localidad/?gid=3521342&station=21653&language=spanishar&country=mexico

 

Centrum Huraganowe w Miami na Florydzie

Chyba najważniejsza i najbardziej profesjonalna strona o huraganach dotycząca Morza Karaibskiego. 

National Hurricane Center

Kamery on line

Nie ma chyba lepszego sposobu sprawdzenia pogody niż spojrzenie na karaibskie niebo, taką szansę daje nam nowa technologia i rozlokowane kamery on-line. Znajdą je Państwo w naszym menu Rozrywka pod hasłem: Ciekawe Linki!

Eco Toury!

Sian kaan

Rezerwat Biosfery Sian Ka'an

Ruiny miast Majów w scenerii dzikiej przyrody.

Czytaj więcej...

Rio Lagartos

Rezerwat Biosfery Rio Lagartos

Miejsce krokodyli i pieknego ptactwa w zasięgu ręki.

Czytaj więcej... 

Celestun

Rezerwat Biosfery Celestun

Różowe Flamingi i namorzynowe lasy.

Czytaj więcej...

Nurkowanie i Snurkowanie

nurmorze

Nurkowanie Ocean

Zapraszamy do nurkowania w Morzu Karaibskim

Czytaj więcej...

nurcenote

Nurkowanie Cenoty

Podziemny, wodny świat Yucatanu z MezoMaya Travel.

Czytaj wiecej...

nursnorkel

Ultimate Snoorkel

Zwiedzaj i podziwiaj z nami rafę koralową i cenoty

Czytaj więcej...

Objazdówki i Pielgrzymki

objazd1

Łowcy Smaków 15 dni

Kulinarna wędrówka przez Meksyk z pikantną salsą w rytmie salsy.

Czytaj więcej...

objazd3

Pielgrzymki Po Meksyku

Zapraszamy do podróży i modlitwy.

Czytaj więcej... 

objazd2

Wycieczki Objazdowe

Oferta wycieczek objazdowych po Meksyku

Czytaj więcej...

redtube

hd porn

bokep

indo bokep

daily hd porn

porno pornici xxx video